Liczba wyświetleń: 813
Biolodzy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Stanach Zjednoczonych rozwiązali zagadkę niezrozumiałego od długiego czasu mechanizmu genetycznego, którego naruszenia wywołują poważne zaburzenia w rozwoju ludzi i zwierząt.
Określa on, w jaki sposób DNA przybiera kompaktowy kształt, determinując, jakie geny powinny być aktywne w przyszłości – napisano w komunikacie prasowym na portalu Phys.org.
Badacze w ramach eksperymentów na muszkach owocówkach stwierdzili, że para chromosomów umieszczana jest w jądrze komórki w taki sposób, że każdy chromosom zostaje w specyficzny sposób wyrównany naprzeciwko drugiego. Jeśli przy pakowaniu mają miejsce naruszenia, prowadzi to do takich konsekwencji, jak ślepota, czułki zamieniane są w kończyny lub powstają inne wady.
DNA (kwas deoksyrybonukleinowy) to bardzo długi organiczny związek chemiczny, który skręca się (kondensuje) w jądrze, przybierając kompaktowy kształt. Jak wyjaśnili badacze, w określonych częściach ciała muszek kondensacja przebiegła łatwiej i szybciej, niż w innych. Na przykład w komórkach fotoreceptorowych homoligiczne chromosomy łączą się ze sobą, żeby odbudować uszkodzone fragmenty DNA. Jednak w komórkach czułków mechanizm ten działa inaczej i naruszenia przy wyrównywaniu chromosomów prowadzą do rozwoju odnóży zamiast czułków.
Na podstawie: Phys.org
Źródło: pl.SputnikNews.com