Rozszerzą strefę ULEZ na cały obszar Wielkiego Londynu

Opublikowano: 26.11.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1394

Londyńska strefa ultra niskiej emisji zostanie rozszerzona na całą stolicę od sierpnia przyszłego roku, co według burmistrza zapewni czystsze powietrze kolejnym 5 milionom mieszkańców miasta.

Sadiq Khan zapowiedział dalsze rozszerzenie strefy Ultra Low Emission Zone (w skrócie ULEZ). Od 29 sierpnia 2023 roku kierowcy starszych, zanieczyszczających środowisko samochodów będą musieli płacić 12,5 funta dziennie za korzystanie możliwość korzystania z pojazdu w całym Wielkim Londynie, jak podaje „Guardian”. Burmistrz miasta ogłosił rzeczoną datę po letnich konsultacjach w tej sprawie. Decyzja ta została przyjęta z zadowolenie przez proekologiczne stronnictwa w lokalnym councilu, działaczy na rzecz czystego powietrza i niektóre firmy, ale konserwatyści zaznaczali, że większość mieszkańców gmin ościenny pozostaje przeciwna takiemu rozwiązaniu.

„Najnowsze dowody pokazują, że zanieczyszczenie powietrza powoduje, że chorujemy od kołyski aż po grób. Londyńczycy zapadają na zmieniające życie choroby, takie jak rak, choroby płuc, demencja i astma. A to jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci” – deklarował Khan ogłaszając decyzję w sprawie strefy ULEZ w szkole Bonus Pastor w Lewisham, obszarze o niebezpiecznie złej jakości powietrza.

Polityk dodawał, że strefa, która została rozszerzona z centrum miasta do dzielnic w obrębie północnych i południowych obwodnic w październiku ubiegłego roku, miała wręcz „transformacyjne” znacznie poprzez obniżenie szkodliwych poziomów zanieczyszczeń o prawie połowę w centrum Londynu.

Oczywiste jest, że rozszerzenie ULEZ będzie projektem kosztownym, szczególnie teraz, w perspektywie rosnących kosztów życia, inflacji i zbliżającej się recesji. W celu „ochrony” tych osób, których dotkną koszty rozszerzenia strefy, władze wygospodarowały 110 milionów funtów. Z tego funduszu pochodzić będą środki, które pomogą osobom znajdującym się w trudnej sytuacji oraz małym firmom.

Jak podaje „Guardian”, około 15% pojazdów poruszających się po zewnętrznych dzielnicach Londynu, podlegałoby obecnie opłacie – 160 000 samochodów osobowych i 42 000 samochodów dostawczych wjeżdżających codziennie do strefy, według szacunków TfL. Oczekuje jednak, że dziesiątki tysięcy kierowców przestawią się na zgodne pojazdy lub inne środki transportu, zanim strefa zostanie rozszerzona. Większość samochodów benzynowych zarejestrowanych po 2006 roku lub samochodów z silnikiem Diesla od 2016 roku jest zwolniona.

Opłaty ULEZ będą obowiązywały siedem dni tygodniu, przez 24 godziny, każdego dnia roku (z wyjątkiem Bożego Narodzenia). Opłata dzienna obowiązuje od północy do północy. Ile kosztuje wjechanie samochód w obręb tego obszaru? Stawka 12,50 GBP będzie dotyczyła większości pojazdów (samochodów, motorów, vanów do 3,5 tony) a grzywa za brak opłaty wyniesie 160 funtów (80 GBP, jeśli zostanie uiszczona w przeciągu 14 dni). Stawka 100 GBP będzie dotyczyła samochodów ciężarowych oraz autokarów a grzywa za brak opłaty wyniesie 1000 GBP (500 GBP, jeśli zostanie uiszczona w przeciągu 14 dni).

W praktyce każdy, kto posiada samochód z silnikiem benzynowym, który nie spełnia norm Euro 4 — w uproszczeniu to każdy samochód sprzed 2006 roku — może zacząć się martwić dodatkowymi kosztami, które poniesie od października 2021. Co więcej, posiadacze pojazdów z silnikami wysokoprężnymi, które nie spełniają normy Euro 6 – czyli zdecydowana większość diesli kupionych przed wrześniem 2015 roku — również nie będzie spełniać norm wyznaczonych przez władzę. Zaznaczmy to wyraźnie — chodzi przecież o auta nowoczesne, z tej lub poprzedniej generacji, pięcioletnie! Ich właściciele również będą musieli płacić za wjazd do Londynu!

Źródło: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. emigrant001 28.11.2022 21:19

    wcześniej wydawało sie, że ekozjjeby są tylko w Brukseli:) a tu taka niespodzianka!!! rabunek w biały dzień w białych rękawiczkach w kraju słynącego niegdyś z wolności

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.