Rozpad koalicji rządzącej

Opublikowano: 12.08.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1969

Prezydent Andrzej Duda odwołał Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera i szefa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii – poinformował sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Błażej Spychalski.

We wtorek po godz. 18.00 rzecznik rządu Piotr Mueller ogłosił, iż premier Mateusz Morawiecki zdymisjonował Gowina z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii. W środę rano Zarząd Krajowy Porozumienia podjął decyzję o opuszczeniu klubu Zjednoczonej Prawy i założeniu własnego koła parlamentarnego.

„Z niepokojem obserwujemy działania, które podejmuje Jarosław Gowin; podważa działania rządu i Polski Ład. Podważanie założeń przez Gowina widać w nierzetelnych działaniach i w odnoszeniu się do reformy podatkowej. (…) Premier nie mógł dłużej tolerować zachowania w tej kwestii Jarosława Gowina, dlatego podjął decyzję o jego odwołaniu” – powiedział na konferencji rzecznik rządu.

Pytany, czy decyzja ta może skutkować przyśpieszonymi wyborami, odpowiedział: „Nie mam przekonania, byśmy stracili większość z tego powodu, jestem przekonany, że w ramach Zjednoczonej Prawicy oraz w ramach pozostałej części polskiego parlamentu znajdą się osoby, które będą popierały te korzystne reformy, które zaproponowaliśmy”.

Obowiązki ministra rozwoju ma przejąć premier Mateusz Morawiecki.

W odpowiedzi na to w środę rano pojawiła się informacja o oficjalnym wyjściu przez Porozumienie z klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. „Decyzją Zarządu Krajowego, Porozumienie Jarosława Gowina opuszcza Zjednoczoną Prawicę. Parlamentarzyści Porozumienia odejdą z Klubu PiS oraz utworzą Koło Parlamentarne Porozumienia Jarosława Gowina” – napisał na „Twitterze” Jan Strzeżek, wicerzecznik Porozumienia.

Sam Gowin komentując sprawę podkreślił, że jego dymisja jest efektem „wierności programowi Zjednoczonej Prawicy”, bowiem „PiS dzisiaj realizuje, w warstwie gospodarczej i podatkowej, program radykalnie socjalistyczny”. Wykluczył także możliwość powrotu do rządu. „Ten twór [Zjednoczona Prawica – przyp. red.] przeszedł do historii” – powiedział były wicepremier.

Niejasnym wciąż pozostaje, ilu rzeczywiście posłów pozostanie wiernych Jarosławowi Gowinowi. Nie wiadomo też, jak wpłynie to na arytmetykę sejmową. Porozumienie w ostatnich wyborach wprowadziło do sejmu 20 posłów. Dziś jednak, mi.in.: po ,,puczu” Adama Bielana, zostało ich 11. Piątka z nich łączyła dotychczas mandat z funkcją sekretarza stanu w rządzie. Andrzej Gut-Mostowy, Iwona Michałek i Marcin Ociepa w odpowiedzi na wyrzucenie Gowina złożyli już jednak dymisje.

PiS bez wątpienia będzie kusił część gowinowców – dotychczas klub Zjednoczonej Prawicy liczył 232 członków, gdyby więc odeszli wszyscy posłowie z Porozumienia, o większość w głosowaniach byłoby trudno nawet przy poparciu Kukiza i posłów niezrzeszonych.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Aida 12.08.2021 11:15

    Kukiz, jak widzę gościa to mi się na wymioty zbiera, i pomyśleć że kiedyś głosowałam na kukiz 15.

  2. Fenix 13.08.2021 08:24

    @ Aida nie oddawaj swego głosu komuś innemu , już wiesz że straciłaś głos! Wspieraj, wybieraj dobre prawo swoim głosem. Naród to większości wybiera prawo ,mniejszość to prawo naszym stanowi. Dobre prawo służy władzy ludzi, nie wybranym!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.