Rozpad Bośni i włączenie Kosowa do Albanii?

Opublikowano: 16.04.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1087

Po europejskich stolicach krążyć ma nieoficjalny dyplomatyczny plan wysłany przez Słowenię. Prawicowy rząd Janeza Janšy proponuje w nim nowe rozdanie w regionie Bałkanów. Bośnia i Hercegowina miałaby więc zostać rozczłonkowana, natomiast Kosowo zostałoby włączone do Albanii. W ten sposób przyspieszyć miałaby integracja Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską.

Tak naprawdę nie wiadomo dokładnie, czy to właśnie Słowenia jest autorem tego planu. Tamtejszy portal Necenzurirano.si sugeruje, że stoi za nim rząd Węgier, będący obecnie głównym sojusznikiem słoweńskiej prawicy. Na dodatek dokument nie ma charakteru oficjalnego, służąc jedynie do komunikowania różnego rodzaju pomysłów. W lutym miał on więc trafić między innymi na biurko Charlesa Michela, przewodniczącego Rady Europejskiej.

Autorzy dokumentu wskazują w nim na możliwość zmiany granic terytorialnych na Bałkanach. Zwracają uwagę, że państwa pokroju Chorwacji, Serbii czy Albanii doczekały się stabilnych rządów, które są w stanie podejmować strategiczne decyzje. Z tego powodu mogłyby przeprowadzić operację rozczłonkowania Bośni i Hercegowiny oraz przyłączenia Kosowa do Albanii.

Rozpad Bośni i Hercegowiny w obecnej formie mógłby polegać na przyłączeniu terytoriów zdominowanych przez Chorwatów do Chorwacji, a przez Serbów do Serbii. Bośniacy otrzymaliby w ten sposób swoje własne i niezależne państwo, za które mogliby oni wziąć całkowitą odpowiedzialność. W specjalnym referendum Bośniacy zdecydowaliby o swojej przyszłości, a więc o ewentualnej integracji z Unią Europejską. To jest zresztą głównym celem autorów tego pomysłu.

Wspomniany słoweński portal zwraca jednak uwagę na sprzeciw wielu zachodnich stolic wobec podobnych idei. Stoją one na stanowisku konieczności zachowania integralności terytorialnej Bośni i Hercegowiny. Zmiana granic terytorialnych na Bałkanach jest bowiem postrzegana jako potencjalny zapalnik prowadzący do nowych wojen w tym regionie. Ponadto mogłoby doprowadzić do wystąpień serbskich nacjonalistów w Czarnogórze i albańskich w Macedonii Północnej.

Na podstawie: Necenzurirano.si
Źródło: Autonom.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.