Rozdmuchany sektor publiczny? Nie w Polsce!

Opublikowano: 12.11.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 353

Przyjęło się twierdzić, że Polska ma rozbudowaną administrację publiczną. Najnowsze dane Eurostatu przeczą jednak temu powszechnemu przekonaniu. Okazuje się, że rozdmuchane do granic możliwości zatrudnienie w sektorze publicznym mają takie państwa jak Szwecja (33,5% ogółu pracujących zatrudnionych jest przez państwo), Belgia (30,6%) czy Francja (29,7%). Polska, na tle innych państw ze “starej” UE, prezentuje się całkiem przyzwoicie (20,4%). Poniżej mapka prezentująca dane dla całej UE + Norwegia.

Eurostat opublikował dane na temat zatrudnienia w sektorze publicznym w poszczególnych państwach należących do UE. Okazało się, że zatrudnienie w “przerośniętych” – jak przyjęło się twierdzić – budżetówkach Grecji czy Polski w 2015 roku wynosiło, odpowiednio: 21,8 proc. i 20,4 proc. ogółu pracujących. W uchodzących za “oszczędne” sektorach publicznych Niemiec i Wielkiej Brytanii zatrudnienie wyniosło 24,3 proc. i 25,6 proc. Jeszcze gorzej proporcje zatrudnionych w budżetówce do ogółu pracujących prezentowały się w takich państwach jak Holandia (27,2 proc.), Francja (29,7 proc.), Dania (30,5 proc.), Belgia (30,6 proc.) czy Szwecja (33,5 proc.).

Warto również zauważyć, że zatrudnienie w sektorze publicznym w Polsce od roku 2000 spadło o -0,8 proc, kiedy w zdecydowanej większości państw “starej” Unii wzrastało. I tak, dla przykładu: w Niemczech wzrosło o +1,8 proc. (z 22,5 do 24,3 proc.), we Wlk. Brytanii wzrosło o +2,2 proc. (z 23,4 do 25,6 proc.), w Holandii wzrosło o +3,0 proc. (z 24,2 do 27,2 proc.), we Francji wzrosło o +0,2 proc. (z 29,5 do 29,7 proc.), w Danii wzrosło o +0,3 proc. (z 30,2 do 30,5 proc.), natomiast w Belgii wzrosło o +4,0 proc. (z 26,6 do 30,6 proc.).

Uśrednione zatrudnienie w sektorze publicznym w całej UE (28 państw) wynosiło w 2015 roku 23,6 proc. ogółu pracujących. W samej strefie euro – 24,1 proc.

Na podstawie: EC.Europa.eu, Twitter.com
Źródło: Niewygodne.info.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Logika
Użytkownik
Logika

Dlaczego nie podzielono tego “zatrudnienia” na urzędników, policjantów, wojskowych itd? I jeszcze jedno pytanie, czy podmioty gospodarcze należące do skarbu państwa też są wliczane do zatrudnionych w sektorze publiczny? Dane te są opracowane w sposób niewystarczający aby uważać je za obiektywne.

emigrant001
Użytkownik
emigrant001

W Polsce jest 700tys urzędników administracji państwowej i samorządowej. Jeśli to 20,4% zatrudnionych to oznaczałoby że wszystkich pracujących jest w Polsce 3,5mln. Nauczyciele, służba zdrowia, policja, wojsko to budżetówka a brak danych o ich liczbie.