Liczba wyświetleń: 619
Już po raz trzynasty Koalicja Antypiracka przyznała „Złote blachy”, czyli nagrody, które są wyrazem uznania w zwalczaniu przestępczości powszechnie zwanej piractwem. W tym roku wyróżnienia przyznano policjantom z komend w Lublinie, Katowicach i Koszalinie.
Tylko w zeszłym roku wszczęto 2226 postępowań przygotowawczych dotyczących naruszenia praw autorskich. Podczas policyjnych działań zabezpieczono:
– 33 089 płyt CD i DVD oraz 687 innych nośników z filmami,
– 16 842 płyty CD i DVD oraz 944 inne nośniki z muzyką,
– 18 970 płyt CD i DVD oraz 1091 innych nośników (HD) z oprogramowaniem komputerowym,
– 602 konsole do gier TV oraz 1548 gier TV.
Ustalono również tożsamość 349 osób dokonujących przestępstw za pomocą internetu. Wysiłki policji zostały doceniane przez Koalicję Antypiracką, która po raz trzynasty przyznała „Złote blachy”. Tym razem na miano najlepszych z najlepszych zasłużyli funkcjonariusze zwalczający przestępczość gospodarczą z komend Policji w Lublinie, Katowicach i Koszalinie.
Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie zostali wyróżnieni za wzorcowe prowadzenie czynności w sprawach przeciwko twórcom serwisów, za pośrednictwem których rozpowszechniano filmy i gry chronione prawem autorskim. Przeciwdziałali też wprowadzeniu do obrotu podrobionych kart pamięci oraz urządzeń służących do obchodzenia zabezpieczeń przed zwielokrotnianiem utworów na konsolach do gier.
Funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą w Katowicach zostali uhonorowani „Złotą blachą” już po raz trzeci, tym razem za szereg skutecznych działań przeciwko osobom naruszającym prawa autorskie do utworów audiowizualnych w internecie. Przeprowadzili oni m.in. „nalot” na jedną ze śląskich uczelni wyższych. Zabezpieczyli wówczas 8 serwerów złożonych ze 122 dysków twardych o pojemności od 1,5 do 2 TB, na których znajdowały się chronione prawem autorskim filmy, utwory muzyczne i programy komputerowe. Sprawa miała charakter międzynarodowy i była prowadzona we współpracy z belgijską policją.
Z kolei policjanci z Wydziału dw. z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą KMP w Koszalinie zdobyli uznanie za wzorcowe wykonywanie czynności m.in. w sprawie dotyczącej uzyskania bez zgody osób uprawnionych oraz rozpowszechniania wbrew warunkom licencji cudzych programów komputerowych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
W skład Koalicji Antypirackiej, która nagradza policjantów „Złotymi blachami”, wchodzą przedstawiciele przemysłu muzycznego – Związek Producentów Audio Video (ZPAV), filmowego – Fundacja Ochrony Twórczości Audiowizualnej (FOTA) i oprogramowania komputerowego – Business Software Alliance (BSA).
Opracowanie: aws
Źródło: Dziennik Internautów
Czuję się bezpieczniej wiedząc, że policję finansuje mafia patentowa.
„Kolejny raz Polacy eliminują się sami” – otóż za policjantów ganiających za studentami oraz w większości ludźmi młodymi którzy nie mają żadnych perspektyw na przyszłość (bo państwo ich po prostu olewa) płacimy my w imię czyich interesów naszych czy zagranicznych korporacji nie dość tego za sądy więzienie za to wszystko płaci ten najmniej zarabiający polak żeby policjanci mogli otrzymać łapówkę w postaci złotych blaszek.
Mafia, która „dożywotnio” (w cudzysłowiu, bo kiedyś zniknie) zbija krocie nieporównywalne z wartością dzieł autorskich, teraz może sobie odkupywać od społeczeństwa (bo kto za nich płaci i dla kogo pracują?) stróżów prawa… może sobie nawet prawa pisać 🙂
Dobry obywatel zawsze poprawia złe prawo, przynajmniej we własnym zakresie 😉
Świetnie. Niech walczą z nielegalnym oprogramowaniem do utraty tchu. Efektem będzie wzrost popularności Linuksa, który daje dostęp do tysięcy aplikacji, za które nigdy nie będzie trzeba płacić ani groszą. Ja mam Ubuntu 10.10 i pały mogą mnie… no właśnie – w pałę pocałować.