Będzie przełom w zwalczaniu antypirackich nadużyć?

Opublikowano: 02.03.2017 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 853

Agresywne rozsyłanie pism z wezwaniami do zapłaty za piractwo można potraktować jako naruszenie praw konsumentów. UOKiK od dawna przyglądał się firmie Lex Superior ale teraz wiele wskazuje na to, że urząd może pójść dalej i nawet nałożyć karę na spółkę. To byłoby przełomowe wydarzenie.

Już w listopadzie 2015 roku informowano, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyglądał się działaniom z zakresu tzw. copyright trollingu. Szczególnie zainteresowały go działania firmy Lex Superior, która od 2015 roku wzywała do zapłaty w związku z rzekomym udostępnianiem filmów pornograficznych. Działania Lex Superior były kontrowersyjne gdyż firma:

– udawała kancelarię prawną, którą w istocie nie była;

– wzywała do zapłaty powołując się na postępowanie karne, a postępowanie to zostało wcześniej umorzone;

– wysyłała pisma nawet trzykrotnie, grożąc pozwem w razie braku wpłaty w ciągu kilku dni a mimo to nikogo nie pozwała;

– pisma były sformułowane w sposób potencjalnie wprowadzający w błąd;

– firma instrumentalnie wykorzystała prokuraturę by pozyskać dane osobowe.

“Dziennik Internautów” od dawna przekonywał, że takie działania powinny zainteresować UOKiK. Copyright trolling jest w istocie problemem konsumenckim. Warto odnotować, że np. w Wielkiej Brytanii ciężar walki z tym zjawiskiem wzięły na siebie częściowo organizacje konsumenckie.

Teraz “Gazeta Wyborcza” podaje, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty właścicielom Lex Superior. Te zarzuty mają dotyczyć rozsyłania pism, które sugerowały popełnienie przestępstwa (podczas gdy w istocie osoby otrzymujące pisma nie miały statusu podejrzanych). Spółka nie ustosunkowała się do tych zarzutów. Teoretycznie postępowanie może się zakończyć nałożeniem na Lex Superior kary w wysokości 10% rocznego obrotu oraz nakazem usunięcia skutków naruszenia.

Choć wyborcza skupia się na Lex Superior to warto podkreślić, że UOKiK interesował się działaniami także innej firmy działającej w podobny sposób. Chodziło o firmę windykacyjną Intrum Justitia.

Działania Intrum Justitia opisywano w czerwcu 2015 roku. Ta firma żądała 670 zł za rzekome udostępnianie filmu pt. “Mój rower”. Intrum Justitia powoływała się w pismach na postępowanie karne, ale nie wspomniała iż to postępowanie zostało umorzone jeszcze przed wysłaniem pism. Dziennik Internautów uzyskał stanowisko firmy Intrum Justitia. Firma przyznała, że wiedziała o umorzeniu postępowania.

Trzeba też odnotować, że UOKiK zignorował jedną z podobnych spraw. Jeszcze w roku 2014 do urzędu trafiła skarga na działania adwokat Anny Łuczak. Ta tajemnicza prawniczka również rozsyłała pisma z wezwaniami do zapłaty. Pisma Anny Łuczak sugerowały, że ich odbiorcy są podejrzanymi, podczas gdy w istocie mieli oni status świadków w postępowaniu dotyczącym udostępniania filmów przez BitTorrenta. Niestety sam UOKiK nabrał się na treść pism – uwierzył, że osoby otrzymujące pisma naprawdę były podejrzanymi.

Autorstwo: Marcin Maj
Źródło: DI.com.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.