Rosyjski dziennikarz pozywa Polskę do ETPC

Opublikowano: 06.03.2019 | Kategorie: Media, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1912

Dziennikarz Międzynarodowej Agencji Informacyjnej „Rossiya Segodnya” Leonid Swiridow zaskarżył do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka decyzję władz Polski ws. pozbawienia go statusu rezydenta UE i wydania 5-letniego zakazu wjazdu do strefy Schengen – poinformował w wywiadzie dla agencji Sputnik polski adwokat dziennikarza Jarosław Chełstowski.

W 2018 roku Naczelny Sąd Administracyjny uznał za uzasadnione pozbawienie dziennikarza MIA „Rossiya Segodnya” Leonida Swiridowa statusu rezydenta długoterminowego, utrzymując w mocy poprzednią decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

“Mogę potwierdzić, że wysłałem z Warszawy pozew w tej sprawie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Europejski sąd otrzymał pismo oraz dodatkowe dokumenty, w tym kopie wyroków polskich instancji sądowych i państwowych organów administracyjnych” — podkreślił Chełstowski.

Jak dodał, w pozwie zwrócono szczególną uwagę na to, że “obywatel Rosji został całkowicie pozbawiony prawa do obrony, ponieważ wszystkie materiały zostały utajnione, chociaż jest to sprawa administracyjna, a nie karna”.

Obywatel Federacji Rosyjskiej „nie zapoznał się w ogóle z materiałami dowodowymi, a więc nie mógł wypowiedzieć się na temat ich prawdziwości, a także wniosków, do jakich doszły na podstawie tych materiałów polskie służby specjalne, a później organy administracyjne i sądy Polski” — podkreślił adwokat rosyjskiego korespondenta. Oprócz tego „w wyroku sądu nie podano konkretnych przyczyn wydalenia Swiridowa z Polski (…)” – powiedział Chełstwoski.

Polskie sądy wielokrotnie odmawiały rosyjskiemu dziennikarzowi prawa uczestnictwa w rozprawach w swojej sprawie, a także bycia obecnym przy przesłuchiwaniu świadków. W pozwie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka domaga się on uchylenia nielegalnych w jego ocenie decyzji polskich władz, a także odszkodowania w wysokości 40 tys. euro i zwrotu kosztów za adwokata.

24 października 2014 roku polskie MSZ bez podania przyczyn anulowało akredytację dziennikarską Swiridowa, który pracował w Warszawie od 2003 roku. Następnie polskie władze rozpoczęły administracyjną procedurę pozbawienia go zezwolenia na pobyt. Po jego odebraniu dziennikarz musiał opuścić kraj w ciągu 30 dni. 12 grudnia 2015 roku wyleciał z Warszawy do Moskwy bez wyroku sądu.

Wszystkie materiały sprawy rosyjskiego korespondenta objęte są klauzulą tajności, chociaż obrona wielokrotnie domagała się wyjaśnienia przyczyn takiego rozstrzygnięcia. Naczelny Sąd Administracyjny odmówił odtajnienia dokumentów. W aktach sprawy Swiridowa znajduje się tylko jeden oficjalny dokument: pismo dyrektora Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w którym czytamy, że „dalszy pobyt wskazanego obywatela na terytorium Polski stanowi rzeczywiste i poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa”, bez podania jednak jakichkolwiek przyczyn.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.