Rosyjska sonda kosmiczna Łuna-25 rozbiła się na Księżycu

Opublikowano: 20.08.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2018

Eksploracja kosmosu, mimo ogromnych postępów technologicznych, wciąż pozostaje dziedziną pełną wyzwań i nieprzewidzianych przeszkód. Świadectwem tego jest niedawne niepowodzenie rosyjskiej sondy kosmicznej Łuna-25, która miała być pierwszą misją księżycową tego kraju od blisko pół wieku.

Roskosmos, rosyjska agencja kosmiczna, w niepokojących komunikatach informowała o problemach podczas przygotowań sondy do lądowania. Niestety, najgorsze obawy stały się rzeczywistością, kiedy Łuna-25 uderzyła w powierzchnię Księżyca i została zniszczona. Była to wielka strata nie tylko dla Rosji, ale także dla międzynarodowej społeczności naukowej. Sonda miała przekazać cenne dane o potencjalnych zasobach wody na biegunie południowym Księżyca, które mogłyby wspomóc plany dotyczące długoterminowej obecności człowieka w tym rejonie.

Misja Łuna-25 nawiązywała do czasów zimnej wojny, kiedy to Związek Radziecki i Stany Zjednoczone rywalizowały w kosmicznym wyścigu. Współczesny krajobraz kosmiczny jest jednak bardziej złożony, z nowymi graczami na scenie, takimi jak Indie i Chiny, które również mają ambitne plany dotyczące Księżyca.

Choć niepowodzenie misji Łuna-25 jest bolesnym przypomnieniem o trudnościach eksploracji kosmicznej, także stanowi cenną lekcję dla przyszłych inicjatyw. W przeszłości wiele misji kosmicznych napotykało na trudności, a niektóre z nich doznały katastrof. Jednak dzięki determinacji, ciągłemu uczeniu się na błędach i dążeniu do doskonałości, naukowcy i inżynierowie osiągnęli wiele spektakularnych sukcesów.

Rosyjska sonda miała za zadanie nie tylko dostarczyć cenne dane naukowe, ale także umocnić pozycję Rosji w międzynarodowej arenie kosmicznej. Z pewnością Roskosmos dokładnie przeanalizuje przyczyny tej katastrofy i podejmie niezbędne kroki, aby uniknąć podobnych problemów w przyszłości.

Wyścig kosmiczny w drodze na Księżyc nadal trwa. Wyzwania takie jak to, przed którym stanęła Łuna-25, są jedynie chwilowymi przeszkodami na drodze do osiągnięcia większego celu — rozszerzenia obecności ludzkości poza granicami naszej planety i przejęcie tych terytoriów pozaziemskich w kontrolę.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. replikant3d 20.08.2023 14:51

  Cha,cha,cha!! A nie pisałem że tak będzie? Ciągle niepowodzenia i katastrofy. A ludziska dalej wierzą że to przypadki…Mogę zrozumieć sondy na marsa, duża odległość i awarie mogą być. Ale księżyc?! ,,Rzut beretem,,…

 2. AlbertW41 20.08.2023 20:09

  No szkoda moze Indiancom sie uda, juz sa na orbicie poczekajmy do srody. Ale poprzedni Rosyjski obiekt, satelita szpiegowski osiagna swoja orbite i co najwazniejsze dziala.

 3. kolczak 21.08.2023 00:57

  Przy dzisiejszym postępie nauki, techniki… Zaczynam się zastanawiać,.. jakim cudem ktoś wylądował na Księżycu (o niesporczakach nie wspomnę), ale jeszcze wrócił na Ziemię? I to ponad 50 lat temu…

 4. JedynaDroga 21.08.2023 09:45

  Dla zainteresowanych polecam ten artykuł na temat tajnych misji kosmicznych rządu USA

  https://straszne-historie.pl/story/11989-niepokojace-naszywki-wojskowe

  Wydaje się, że w tym przypadku najrozsądniejszą opcją było puszczenie plotki o niepowodzeniu rosyjskiej wyprawy, mało kto będzie dociekał , czy tak w rzeczywistości się stało.

  Jest to jedna z teorii , prawda może być zupełnie inna, np. ” coś ” celowo mogło zniszczyć tą cała maszynerię.

 5. Wolfman 21.08.2023 14:05

  Co to jest? Historię jak z kanału tajemnity?

 6. JedynaDroga 21.08.2023 18:17

  Podobna symbolika która występuje zarówno na naszywkach jak i banknotach dolarowych. Ta sama banda która kieruje światowymi wydarzeniami.

  Kreują z powietrza niczym niekontrolowany strumień pustych pieniędzy jak i wysyłają gdzieś tam swoje statki kosmiczne.

  Nad żadnych z tych procederów nie mamy najmniejszej kontroli.

 7. Dandi1981 23.08.2023 09:45

  Powina wejsc w grawitacje orbity ksiezyca i wtedy spokojnie wyladowac a to bylo zrobione na hura to tak jak by ktos ladowal pedzaca rakieta na ziemi , liczac ze sie zatrzyma przed zdeezeniem. Przy opadaniu z orbity sa znacznie mniejsze szanse na kolizje, nikt wczeniej nie parkowal rakieta na planecie kazdy wpadal powoli w pole grawitacyjne

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.