Rosyjscy uczeni nauczyli się rozcieńczać paliwo wodą

Opublikowano: 29.09.2018 | Kategorie: Gospodarka, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2904

Specjaliści z Rosyjskiej Akademii Nauk przekonują, że mieszanina paliwa i wody jest dużo skuteczniejsza od paliwa w czystej postaci.

Rosyjscy specjaliści z Połączonego Instytutu Wysokich Temperatur RAN nauczyli się mieszać paliwo z wodą tak, aby otrzymana mieszanina ulegała spalaniu. Jak pisze Proceedings of the Combustion Institute, to dużo skuteczniejsze niż wykorzystywanie paliwa w czystej postaci.

W czasie badań uczeni zdołali ustalić czynniki, dzięki którym paliwo, nawet bardzo rozcieńczone wodą, ulega spalaniu. Według danych pracowników RAN spalanie emulsji paliwowo-wodnych ma znaczną przewagę nad spalaniem paliwa w czystej postaci. Do zalet można zaliczyć między innymi mniejsze zużycie samego paliwa i większe moce silnika spalinowego na dużych obrotach.

W czasie eksperymentu w charakterze głównej substancji specjaliści zastosowali mieszaninę paliwowo-wodną na bazie n-heptanu z bąbelkami tlenu i substancją powierzchniowo czynną. Ustalono, że dobrze palą się nie tylko mieszaniny węglowodorów, ale też emulsje, w których woda stanowi 87% masy i 95% objętości.

Taki wynik udało się osiągnąć z pomocą dodania substancji powierzchniowo czynnych, bo w przeciwnym wypadku zbyt duża ilość wody mogła zgasić płomień. Ale substancje powierzchniowo czynne odizolowały obszary spalania od obszarów z kroplami wody, co umożliwiło spalanie przy dużym masowym udziale wody.

Według słów uczonych dodanie wody do paliwa, po pierwsze, pomaga w utrzymaniu optymalnych parametrów cylindrów silnika spalinowego, a po drugie nie obniża jego sprawności.

W materiale mowa też o tym, że spalanie części paliwa w urządzeniach jest mało skuteczne i marnowane na ochładzanie cylindrów. To zdaniem specjalistów RAN prowadzi do zbytniego zużycia paliwa. Rozcieńczenie go wodą pomaga uniknąć tego problemu.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Szwęda 29.09.2018 13:48

  Przecież na polskich stacjach paliwowych wpadli na ten pomysł chyba już bardzo dawno…

 2. lboo 29.09.2018 18:03

  Stary pomysł. W Polsce też były próby wprowadzenia takiego paliwa, ale jak urzędnicy policzyli akcyzę od wody będącej składnikiem paliwa taką jak od samego paliwa to firmie która chciała po prostu nie to nie opłacało, bo substancja która nie pozwalała się tej mieszance rozwarstwiać też kosztowała. Były nawet prowadzone testy tego paliwa na autobusach w jakimś mieście. Niestety teraz nie jestem sobie w stanie przypomnieć co to za firma i gdzie to było, bo słyszałem o tym już jakiś czas temu.

 3. pacynka58 29.09.2018 20:59

  To dlatego w Polsce tak szybko jeżdżą.

 4. polach 29.09.2018 22:27

  A ja uważam że to ciekawy pomysł:)

 5. Collega 30.09.2018 12:38

  Na tej zasadzie działa silnik Gulaka

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.