Rosnieft wycofuje się z Wenezueli

Opublikowano: 17.05.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 435

Spółka Rosnieft 15 maja potwierdziła całkowite zaprzestanie działalności w Wenezueli. Firma wycofała się ze wszystkich projektów wydobycia i rafinacji ropy naftowej w tym kraju. Kontrola aktywów w Wenezueli została przejęta przez rosyjską państwową spółkę Roszarubeżnieft.

Ekspert Maksim Czirkow (doktor nauk ekonomicznych, docent katedry Gospodarki Politycznej Moskiewski Uniwersytet Państwowy im. Łomonosowa) wyjaśnił, jakie są motywy wycofania się Rosnieftu z projektów w Wenezueli.

„Wycofanie się Rosnieftu z Wenezueli może pomóc w zniesieniu sankcji USA, ale myślę, że istnieją inne, ważniejsze czynniki, które mogą pomóc w złagodzeniu sankcji. Na pierwszym miejscu postawiłbym pandemię koronawirusa. Według oświadczeń przedstawicieli różnych organizacji międzynarodowych sankcje nie przyczyniają się do międzynarodowego rozwoju i rozwoju różnych krajów” – powiedział Maksim Czirkow dla „Sputnika”. „Jako dodatek do tego kluczowego czynnika, wyjście Rosnieftu z Wenezueli może zmniejszyć dystans wobec sankcji. (…) Ale nikt nie daje gwarancji. Zniesienie sankcji, szczególnie ze strony Stanów Zjednoczonych, jest złożonym procesem”.

Jednak zdaniem Czirkowa sankcje nie są głównym powodem wyjścia Rosnieftu z Wenezueli. Ważniejsze znaczenie miał spadek popytu na ropę. „Pierwszym powodem jest ogólny spadek konsumpcji. W tym sensie firmy naftowe nie są zainteresowane ekspansją, muszą najpierw sprzedać własne zasoby. Raczej zmniejszą wolumeny, aby utrzymać niskie ceny. Muszą zmaksymalizować swoje możliwości produkcyjne. Nie wykluczam, że popyt na ropę w średnim okresie, w najbliższym roku, zacznie się poprawiać, a ekspansja Rosnieftu będzie kontynuowana. Myślę, że wyjście Rosnieftu z Wenezueli poprawi stosunki pomiędzy amerykańskimi i rosyjskimi firmami działającymi tam. Ale to nie jest strategiczny, ale taktyczny manewr. Napięcie w Wenezueli będzie się utrzymywać. Strategicznie strony nie ustępują sobie wzajemnie”.

Wcześniej w wywiadzie dla gazety „Wiedomosti” rosyjski minister finansów Anton Siluanow wyjaśnił, że Rosnieft sprzedał cały swój biznes w Wenezueli, aby poprawić strukturę aktywów.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.