Rosnieft przejmie wenezuelską firmą naftową PDVSA

Opublikowano: 19.10.2019 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 645

Wenezuela posiada największe na świecie potwierdzone rezerwy ropy naftowej. Jednak kraj jest bardzo mocno zadłużony u Rosji. Jak donoszą wenezuelskie media, rosyjski koncern Rosnieft, w ramach częściowej spłaty długu, przejmie kontrolę nad państwową spółką naftową PDVSA.

Pod koniec czerwca, dług Wenezueli tylko wobec koncernu Rosnieft sięgał 1,1 miliarda dolarów. W 2017 roku, władze Rosji i Wenezueli podpisały umowę na restrukturyzację innego długu w wysokości 3,15 miliarda dolarów, którego spłatę rozłożono na 10 lat. Od 2006 roku, Rosja pożyczyła Wenezueli łącznie ponad 17 miliardów dolarów.

Rząd w Caracas wyszedł z propozycją przekazania Rosnieftowi pełnej kontroli nad państwową spółką naftową PDVSA w zamian za zlikwidowanie długu. Rosja oczywiście przystała na tę propozycję i już wysłała do Wenezueli kilka komisji, które mają ocenić sytuację spółki PDVSA. Rosyjscy specjaliści już wstępnie zasugerowali redukcję zatrudnienia.

Stany Zjednoczone obłożyły sankcjami zarówno PDVSA, jak i Rosnieft. Wspólne projekty, nad którymi pracują oba państwowe przedsiębiorstwa, nie naruszają amerykańskich sankcji. Jednak Elliott Abrams, specjalny wysłannik USA ds. Wenezueli zapowiadał we wrześniu kolejne sankcje, które mogą uderzyć we współpracę PDVSA i Rosnieftu.

Media wskazują, że jeśli Wenezuela faktycznie zechce przekazać Rosnieftowi spółkę PDVSA, decyzja będzie musiała zostać zatwierdzona przez parlament. Tak się składa, że w Wenezueli funkcjonują aż dwa parlamenty – Zgromadzenie Narodowe, które jest kontrolowane przez opozycję ale nieuznawane przez rząd, oraz Narodowe Zgromadzenie Konstytucyjne, które kontroluje władza. Dlatego oddanie Rosji największych na świecie rezerw ropy naftowej raczej nie będzie stanowiło większego problemu.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: OilPrice.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.