Rośnie bilans ofiar uderzenia tsunami w Indonezji

Opublikowano: 24.12.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2381

Liczba ofiar tsunami, które uderzyło w wybrzeże Cieśniny Sundajskiej na zachodzie Indonezji wzrosło do 222 osób – podaje agencja France Presse, powołując się na przedstawiciela Państwowej Służby Likwidacji Skutków Klęsk Żywiołowych Sutopo Purwo Nugroho. Jak podaje agencja, 843 osoby ucierpiały, 28 uznawanych jest za zaginione. Liczba ofiar może wzrosnąć.

Jak mówi Nugroho, w wyniku uderzenia zniszczone zostały setki domów i budynków, trwa ewakuacja rannych. Nugroho oświadczył, że na wybrzeżu Cieśniny Sundajskiej nie było ostrzeżenia przed tsunami, dlatego że Indonezja nie dysponuje systemem wczesnego ostrzegania przed wielką falą spowodowaną podwodnym osuwiskiem lub wulkanami w morzu. „Powinniśmy rozwinąć tę technologię jak najszybciej” — powiedział Nugroho.

Urzędnik wyjaśnił, że jak wynika z raportu indonezyjskiej Agencji Meteorologii, Klimatologii i Geofizyki (BMKG), tsunami zostało najprawdopodobniej wywołane podwodnym osuwiskiem, do którego doprowadziła aktywność wulkaniczna góry Anak-Krakatau w połączeniu z niezwykle wysoką falą przypływową związaną z pełnią księżyca. Trwają ustalenia przyczyny tsunami. Nugroho dodał, że ofiar wśród obcokrajowców nie ma, ucierpieli tylko obywatele Indonezji.

BMKG przekazało w sobotę, że sejsmometry wokół wulkanu Anak-Krakatau zostały uszkodzone w wyniku erupcji. Jak dodaje gazeta “Jakarta Post”, po trzęsieniu ziemi i tsunami, które uderzyło w wyspę Celebes na początku tego roku, okazało się, że systemy ostrzegania przed tsunami nie działają lub są uszkodzone na znacznym terytorium kraju.

Tsunami uderzyło w wybrzeże Cieśniny Sundajskiej w sobotę o godzinie 21:27 czasu lokalnego. Trwa ewakuacja, zniszczone zostały setki domów i budynków.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.