Rosną rosyjskie wpływy w rejonie Sahelu

Opublikowano: 13.04.2024 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1633

Dziesiątki rosyjskich instruktorów wojskowych przybyło do Nigru w ramach nowego porozumienia z juntą tego kraju, która niedawno zerwała kontakty z Zachodem.

Państwowe media podały, że Rosjanie przybyli wraz z najnowocześniejszym systemem obrony powietrznej. Oczekuje się, że zainstalują system i nauczą armię Nigru, jak z niego korzystać.

Ten zachodnioafrykański kraj jest jednym z kilku w regionie Sahelu rządzonym przez władze wojskowe, które w ostatnim czasie zacieśniło więzi z Rosją.

Rzecznik rządu wojskowego Nigru powiedział w piątek, że Rosjanie przebywają w kraju, aby szkolić żołnierzy. Paramilitarna grupa Korpusu Afrykańskiego Ministerstwa Obrony Rosji, znana również jako Rosyjski Korpus Ekspedycyjny (REK), napisała w Telegramie, że jako pierwsza udała się do Nigru.

Na załączonym filmie żołnierz korpusu powiedział po francusku, że przybył tam, aby „rozwijać współpracę wojskową” między krajami i przywiózł „różny specjalistyczny sprzęt wojskowy” do pomocy w szkoleniu. Materiał filmowy przedstawiający rosyjskich instruktorów rozładowujących samolot transportowy pełen wyposażenia został wyemitowany w państwowej telewizji Nigru.

Demokratycznie wybrany prezydent Nigru Mohamed Bazoum został obalony w zeszłym roku przez juntę, która od tego czasu zerwała stosunki wojskowe i dyplomatyczne z Francją – byłą potęgą kolonialną – i unieważniła porozumienie z USA.

Niger stoi w obliczu wzmożonej przemocy ze strony Państwa Islamskiego, a także ciągłego zagrożenia ze strony bojowników Boko Haram wzdłuż granicy z Nigerią. Na początku tygodnia co najmniej sześciu żołnierzy zginęło w wyniku wybuchu w regionie Tillabery w pobliżu granicy z Mali.

Chociaż rząd wojskowy jako przyczynę zamachu stanu podał pogłębiający się brak bezpieczeństwa w Nigrze, raporty wskazują, że powstańcy w dalszym ciągu przeprowadzają ataki w niektórych częściach kraju – niemal co miesiąc – zwłaszcza w regionie Tillabery.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.