Rosną nierówności dochodowe

Opublikowano: 31.07.2019 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 360

Dzięki danym administracji skarbowej można oszacować zasięg nierówności dochodowych występujących w naszym kraju. Wynika z nich, że dzięki rozpędzonej gospodarce w ciągu czterech lat liczba milionerów wzrosła o blisko czternaście tysięcy, ale jednocześnie zwiększył się zasięg ubóstwa widoczny zwłaszcza wśród mieszkańców wsi oraz rodzin korzystających ze świadczeń społecznych.

„Dziennik Gazeta Prawna” otrzymał wspomniane dane z izb administracji skarbowej, dlatego mógł oszacować liczbę osób, które składając PIT za 2018 r. wykazały dochód do opodatkowania przekraczający milion złotych. Okazuje się, że takich osób jest obecnie blisko 31,5 tys., podczas gdy w 2015 r. ich liczba wynosiła niecałe 19,5 tys. Najwięcej z nich mieszka oczywiście w Warszawie, gdzie ma być ich blisko 8,6 tys.

Z dostępnych statystyk wynika, że szybkie tempo wzrostu gospodarczego jest korzystne zwłaszcza dla osób, które już wcześniej na tle całego społeczeństwa były bogate. Według powyższych danych tylko w ciągu ostatnich czterech lat liczba milionerów zwiększyła się bowiem o niemal dokładnie 12 tys. osób.

Jednocześnie kilkanaście dni temu swoje dane na temat zamożności Polaków opublikował Główny Urząd Statystyczny. Nie były one już tak optymistyczne, ponieważ zasięg ubóstwa w ubiegłym roku w porównaniu do roku wcześniejszego zwiększył się o jeden punkt procentowy, zaś najbardziej negatywny trend odczuły rodziny żyjące ze świadczeń społecznych oraz mieszkańcy terenów wiejskich. Zdaniem specjalistów widać więc wyraźnie, że nierówności dochodowe stale się pogłębiają.

Na podstawie: GazetaPrawna.pl, Money.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Szwęda 31.07.2019 14:37

  Nie rozumiem jak można być milionerem i mieszkać w Warszawie.

 2. MrMruczek 31.07.2019 21:52

  Nie inaczej dzieje się na całym świecie.

  @Szwęda
  Mam kumpla wprawdzie jeszcze nie ma milionowych dochodów, ale posiada mentalność milionera. Kiedyś spytałem go — czemu mieszkasz w Warszawie? — i wiesz co mi odpowiedział? — Bo w Polsce nie ma większego miasta 🙂

 3. gajowy 01.08.2019 14:02

  Wiek temu doły spoleczne już dawno by zrobiły rewolucję. Ale te dzisiejsze gamonie łatwo otumanić smartfonami, grami komputerowymi, religijnym fundamentalizmem, ewentulanie napuszczając jednych na drugich ideologicznie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.