Rosjanom zaczną przeszczepiać narządy zwierząt

Opublikowano: 18.10.2019 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 12

W ciągu najbliższych kilku lat w Rosji pojawią się genetycznie zmodyfikowane zwierzęta, których narządy zostaną specjalnie wyhodowane w celu dalszej transplantacji ludziom.

W projekcie stworzenia genetycznie zmodyfikowanych zwierząt na potrzeby transplantacji wezmą udział specjaliści z Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii oraz chińscy naukowcy, donoszą „Izwiestija”. Według publikacji genetycznie wyhodowane zwierzęta otrzymają ludzkie geny, co pozwoli na uzyskanie jak najbardziej odpowiedniego materiału dla ludzi. Nie będzie postrzegany przez ludzki organizm jako obcy i nie spowoduje odrzucenia przez układ odpornościowy.

Sprecyzowano, że w pierwszym etapie zostanie przeprowadzona rekonstrukcja genomu świni, a następnie ta sama praca zostanie przeprowadzona u makaków. Moskiewski Instytut Fizyki i Technologii poinformował, że udało się już uzyskać ponad dziesięć linii humanizowanych świń posiadających niezbędne modyfikacje w genomie, ale na razie będą one używane do testowania nowych leków.

„Ważne jest, abyśmy uniknęli ultraszybkiej reakcji odrzucenia podczas przeszczepu. W przyszłości będzie możliwe wyhodowanie organu składającego się z ludzkich tkanek w ciele zwierzęcia” – wyjaśnił kierownik laboratorium inżynierii genetycznej Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii Paweł Wołczkow.

Wcześniej minister zdrowia Weronika Skworcowa powiedziała, że w Rosji liczba osób żyjących z przeszczepionymi narządami osiągnęła 16,5 tys. „W ostatnich latach liczba przeszczepów wzrosła 3,3-krotnie. A liczba ludzi żyjących z przeszczepionymi narządami – 4,5-krotnie” – sprecyzowała.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o