Rosjanie wyślą w kosmos astronautę z Węgier

Opublikowano: 14.12.2019 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 766

Do Moskwy zacieśniać węgiersko-rosyjską współpracę pojechał węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó. Wziął on między innymi udział w otwarciu węgierskiego przedstawicielstwa handlowego, a przede wszystkim podpisał umowę dotyczącą wyszkolenia przez Rosjan węgierskiego kosmonauty, aby za kilka lat mógł on uczestniczyć w locie kosmicznym.

Najbardziej wymiernym efektem wizyty szefa węgierskiej dyplomacji w Rosji jest właśnie porozumienie dotyczące rozpoczęcia wspólnych projektów kosmicznych, o czym rozmawiał on z Dmitrijem Rogozinem, szefem rosyjskiej agencji Roskosmos. Wiadomo już, że Rosjanie wyszkolą węgierskiego kosmonautę, który w roku 2024 albo 2025 zostanie wysłany na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Szijjártó podkreślił, że dla wielu osób węgiersko-rosyjska współpraca kosmiczna może brzmieć absurdalnie, ale ten rodzaj przemysłu cały czas rozwija się na Węgrzech. Wiele państw na świecie ma więc korzystać z technologii wypracowanej na węgierskich uniwersytetach i w przedsiębiorstwach kosmicznych. W tym kontekście polityk centroprawicowego Fideszu wymienił między innymi prace nad flotą mikrosond kosmicznych, a także nad modernizacją wyposażenia wspomnianej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Ponadto węgierski minister spraw zagranicznych wziął udział w otwarciu przedstawicielstwa Węgierskiej Agencji Rozwoju Eksportu w Moskwie. Jej głównym zadaniem będzie świadczenie pomocy węgierskim przedsiębiorstwom, aby mogły one z powodzeniem wchodzić na rosyjski rynek. W tym kontekście Szijjártó zwracał uwagę na politykę Niemiec czy Francji, które mimo sankcji nałożonych na Rosję przez Unię Europejską stale zwiększają wymianę handlową z tym krajem.

Zdaniem węgierskiego dyplomaty Węgry straciły tymczasem na sankcjach blisko osiem miliardów dolarów – przed ich wprowadzeniem obroty z Rosją wynosiły blisko 10 mld dolarów, natomiast w ubiegłym roku było to już tylko 6 mld. Węgierskie przedsiębiorstwa w celu odbudowania tych relacji mogą więc liczyć na pomoc wspomnianego przedstawicielstwa, a także systemu pożyczek oferowanego przez państwowy Eximbank.

Na podstawie: Hungarytoday.hu, Origo.hu
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o