Rosjanie wyślą w kosmos astronautę z Węgier

Opublikowano: 14.12.2019 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2110

Do Moskwy zacieśniać węgiersko-rosyjską współpracę pojechał węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó. Wziął on między innymi udział w otwarciu węgierskiego przedstawicielstwa handlowego, a przede wszystkim podpisał umowę dotyczącą wyszkolenia przez Rosjan węgierskiego kosmonauty, aby za kilka lat mógł on uczestniczyć w locie kosmicznym.

Najbardziej wymiernym efektem wizyty szefa węgierskiej dyplomacji w Rosji jest właśnie porozumienie dotyczące rozpoczęcia wspólnych projektów kosmicznych, o czym rozmawiał on z Dmitrijem Rogozinem, szefem rosyjskiej agencji Roskosmos. Wiadomo już, że Rosjanie wyszkolą węgierskiego kosmonautę, który w roku 2024 albo 2025 zostanie wysłany na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Szijjártó podkreślił, że dla wielu osób węgiersko-rosyjska współpraca kosmiczna może brzmieć absurdalnie, ale ten rodzaj przemysłu cały czas rozwija się na Węgrzech. Wiele państw na świecie ma więc korzystać z technologii wypracowanej na węgierskich uniwersytetach i w przedsiębiorstwach kosmicznych. W tym kontekście polityk centroprawicowego Fideszu wymienił między innymi prace nad flotą mikrosond kosmicznych, a także nad modernizacją wyposażenia wspomnianej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Ponadto węgierski minister spraw zagranicznych wziął udział w otwarciu przedstawicielstwa Węgierskiej Agencji Rozwoju Eksportu w Moskwie. Jej głównym zadaniem będzie świadczenie pomocy węgierskim przedsiębiorstwom, aby mogły one z powodzeniem wchodzić na rosyjski rynek. W tym kontekście Szijjártó zwracał uwagę na politykę Niemiec czy Francji, które mimo sankcji nałożonych na Rosję przez Unię Europejską stale zwiększają wymianę handlową z tym krajem.

Zdaniem węgierskiego dyplomaty Węgry straciły tymczasem na sankcjach blisko osiem miliardów dolarów – przed ich wprowadzeniem obroty z Rosją wynosiły blisko 10 mld dolarów, natomiast w ubiegłym roku było to już tylko 6 mld. Węgierskie przedsiębiorstwa w celu odbudowania tych relacji mogą więc liczyć na pomoc wspomnianego przedstawicielstwa, a także systemu pożyczek oferowanego przez państwowy Eximbank.

Na podstawie: Hungarytoday.hu, Origo.hu
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.