Rosjanie poznali historię Polaków ratujących Żydów

Opublikowano: 08.06.2019 | Kategorie: Historia, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 960

6 czerwca w Moskiewskim Muzeum Żydowskim odbyła się prezentacja polskiego filmu reż. Roberta Kaczmarka „Paszporty Paragwaju”, opowiadającego o Polakach i Żydach związanych z polską ambasadą w Szwajcarii, którzy uratowali tysiące Żydów w trakcie II wojny światowej.

Dokument ten poświęcony jest działalności grupy Aleksandra Ładosia – nielegalnej organizacji polsko-żydowskiej, która zajmowała się fałszowaniem dokumentów w celu ratowania Żydów przed wywiezieniem do obozów śmierci. W skład grupy wchodzili m.in. konsul RP w Bernie w latach 1939-45 Konstanty Rokicki, ambasador Aleksander Ładoś, jego zastępca Stefan Ryniewicz, dyplomata Juliusz Kuehl, poseł na Sejm II RP Abraham Silberschein oraz przedstawiciel organizacji żydowskich Chaim Eiss.

Ci ludzie ryzykując swoim życiem załatwiali Żydom przetrzymywanym przez hitlerowców w gettach paszporty państw Ameryki Południowej. Łącznie uczestnikom tej organizacji udało się wystawić co najmniej 8 tys. paszportów.

W pierwszym pokazie filmu w Rosji brali udział m.in. ambasadorowie Polski w Moskwie i Bernie Włodzimierz Marciniak i Jakub Kumoch, który uczestniczył w badaniu historii grupy Ładosia.

„To jeden z ważnych rozdziałów w historii Polski, który świadczy o bohaterstwie polskich dyplomatów – tłumaczył polski ambasador w Moskwie Włodzimierz Marciniak. – Opowiada o pracy polskich dyplomatów w Szwajcarii, którzy z jednej strony realizowali politykę swojego państwa, a z drugiej spełniali swój dyplomatyczny obowiązek tak, jak go rozumieli w tej nadzwyczajnej, dramatycznej sytuacji II wojny światowej” – oświadczył ambasador Włodzimierz Marciniak.

Z kolei, jego kolega Jakub Kumoch oświadczył, że na początku badania tej historii nawet nie mógł sobie wyobrazić jej prawdziwej skali. „Kiedy przeprowadziliśmy całą pracę nad odtworzeniem tzw. listy Ładosia, można było dojść do pewnych wniosków i okazuje się, że paszporty te otrzymało co najmniej 8 tys. osób” – oznajmił.

Podkreślił jednak, że “paszporty nie decydowały o wszystkim”. Mimo to na razie znane są nazwiska ponad 700 osób, które udało się uratować przed zagładą dzięki działalności grupy Ładosia.

Działalność grupy Ładosia najpierw obejmowała polskich Żydów, ale później rozpowszechniła się na inne kraje okupowane przez III Rzeszę. Paszporty krajów Ameryki Łacińskiej, głównie Paragwaju, pozwoliły swoim posiadaczom na uniknięcie wywiezienia do niemieckich obozów śmierci. Zamiast tego kierowano ich do obozów dla internowanych, gdzie część z nich przetrwała do końca wojny. Film o tych wydarzeniach został nakręcony przez Instytut Pamięci Narodowej. Premiera odbyła się pod koniec stycznia 2019 r.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.