Rosjanie nie wierzą w wyjście z recesji

Opublikowano: 10.08.2017 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1826

Federalna Służba Statystyki Państwowej i Wyższa Szkoła Ekonomii przeprowadziły sondaż dotyczący oceny obywateli Rosji sytuacji ekonomicznej kraju. Wyniki są dramatyczne.

35 proc. obywateli Rosji oceniają swoją sytuację jako gorszą niż w roku poprzednim, a jako lepszą – tylko 9 proc. Zmiany gospodarcze pozytywnie ocenia jedynie 15 proc. Rosjan, zaś negatywnie 37 proc. Swoją sytuację materialną jako dobrą lub bardzo dobrą deklaruje 7,6 proc, jako średnią ocenia dwie trzecie pytanych, a jako złą – ponad jedna czwarta. Jako bardzo złą – 3 proc.

W prowadzonych od 1998 roku podobnych badaniach grupa oceniająca swoją sytuację materialną jako średnią w zasadzie nie zmienia się, wciąż oscylując około 60-65 proc.

Optymizmu też jest niewiele w rosyjskich rodzinach. Na poprawę swojej sytuacji liczy 12 proc. pytanych, a jej pogorszenia oczekuje 18 proc. Niemal 40 proc. (38,1) oczekuje podwyższenia cen w najbliższym czasie, a liczy na ich stabilizację jedynie 11,8 proc.

Rosjanie surowo tez oceniają zmiany w gospodarce kraju. Niemal 40 proc. oceniło je negatywnie, a jedynie 15 proc. pozytywnie. 20 proc. oczekuje poprawy sytuacji w ciągu najbliższych , a pogorszenia – 23 proc. Niemal połowa gospodarstw domowych nie oszczędza, ponieważ dochody są równe ich wydatkom. Są też ostrożni, jeśli chodzi o wydawanie pieniędzy. 69 proc. ocenia obecne warunki jako sprzyjające większym wydatkom.

Cytowany sondaż wyraźnie odstaje od zapewnień rosyjskich oficjeli, że Rosja odbiła się od dna, wyszła z recesji i w ogóle niemal nie widać negatywnych tendencji w gospodarce.

Autorstwo: MW
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Wujek Polonii 10.08.2017 23:36

    “Gdyby, gdyby to nie było na niby…”

    Co Wam się marzy? Że wyrośnie kolejny mąż stanu, który gromadził kasę na działalność polityczną, rabując pociągi czy też banki? Stalin, wtedy znaczy się jeszcze Dżugaszwili, tak samo zaczynał jak: Bonnie and Clyde, John Dillinger, czy jak w akcji pod Bezdanami, czterech przyszłych premierów RP, a nie tak dawno, choćby mocodawcy zamieszanych w aferę “Żelazo”- od ekspriopriacji (politycznie poprawne nazewnictwo czynów, których się dopuszczali).

    “Gdyby, gdyby to nie było na niby…”

    pOZDRAWIAM niePOPRAWNIE niePOLITYCZNIE

    Tuz z Talii

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.