Rosja zmodernizowała bunkier atomowy przy granicy z Polską

Opublikowano: 19.06.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 537

Federacja Amerykańskich Naukowców (FAS) przedstawiła zdjęcia satelitarne, z których wynika, że w obwodzie kaliningradzkim zmodernizowany został bunkier przeznaczony do przechowywania broni nuklearnej. Obiekt wojskowy znajduje się w Kulikowie, około 50 km od granicy z Polską.

Według FAS, bunkier ten posiada wszystkie elementy, charakteryzujące typowy magazyn dla broni nuklearnej. Wielka modernizacja rozpoczęła się w 2016 roku i prawdopodobnie wkrótce przywrócony zostanie jego stan operacyjny. Jak twierdzi dyrektor projektu informacji nuklearnej FAS, Hans Kristensen, bunkier co prawda był już w przeszłości ulepszany, ale nie na taką skalę.

Organizacja zaznacza jednak, że choć bunkier wygląda na taki, który może przechowywać broń nuklearną to nie wiadomo, czy Rosja faktycznie umieściła tam głowice nuklearne. Nie wiadomo również, w jakim konkretnie celu przeprowadzono ulepszenia – czy Rosja zmieniła swoją strategię nuklearną w Europie, czy po prostu zmodernizowała starzejący się obiekt wojskowy.

Ewentualna obecność rosyjskiej broni nuklearnej w pobliżu polskiej granicy powinna nas niepokoić. Jeśli Rosja zdecyduje się umieścić tam swoje głowice jądrowe to z pewnością będzie to tłumaczone reakcją na ekspansję NATO i manewry organizowane przy granicy z Rosją, a być może też budową tarczy antyrakietowej w Redzikowie. Rosja zapowiadała zresztą, że powstanie nowej amerykańskiej bazy wojskowej nie pozostanie bez odpowiedzi i swego czasu groziła jej zniszczeniem.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: FAS.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. kozik 19.06.2018 21:56

    Symetryczną odpowiedzią Rosji mogłaby być “rotacyjna obecność” wojsk rosyjskich w Meksyku-w końcu to państwo o zagrożonej demokracji, gdzie na dużych obszarach rządzi mafia. Tylko czy nowa zimna wojna ma sens długoterminowy?

  2. polantek 19.06.2018 23:25

    Lepsza zimna od gorącej.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.