Rosja zaprzecza, aby Putin przeprosił premiera Izraela

Opublikowano: 07.05.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1097

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow promował w tym tygodniu pogląd, zgodnie z którym Żydzi mieli także swój współudział w zagładzie swojego narodu w czasie II wojny światowej. Zdaniem Izraelczyków za te sugestie rosyjski prezydent Władimir Putin miał przeprosić izraelskiego premiera Naftaliego Bennetta, czemu zaprzeczają jednak Rosjanie.

Ławrow w wywiadzie dla jednej z włoskich telewizji oraz w stanowisku swojego resortu sugerował, że ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski wspiera „nazistów” mimo swojego żydowskiego pochodzenia. Nie jest to jednak niczym szczególnym, bo Żydzi za pośrednictwem „Judenratów” mieli także mieć swój udział w Holokauście.

Wypowiedzi szefa rosyjskiej dyplomacji spotkały się z oburzeniem zarówno w Izraelu, jak i na Ukrainie. Oba kraje uznały, że Ławrow poprzez swoje wypowiedzi dopuszcza się „antysemityzmu”.

Za słowa jednego ze swoich najbliższych współpracowników miał przeprosić rosyjski prezydent. Putin odbył rozmowę telefoniczną z izraelskim premierem, w której zdaniem strony izraelskiej przeprosił swojego rozmówcę. Informacji o przeprosinach nie zawiera jednak komunikat samego Kremla, który zaprzeczył podobnym doniesieniom.

Obie strony przyznają jednak, że rozmowa Putina i Bennetta dotyczyła pamięci historycznej, Holokaustu oraz wojny na Ukrainie. Izraelski premier miał poza tym poprosić rosyjskiego prezydenta o „zbadanie możliwości humanitarnych” w zakresie ewakuacji Mariupolu. Ta kwestia była bowiem poruszona w rozmowie Bennetta z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Przed rozmową z Bennettem Putin miał wysłać gratulacje swojemu izraelskiemu odpowiednikowi, Izaakowi Herzogowi, z okazji Dnia Niepodległości Izraela. Wyraził więc nadzieję, że izraelsko-rosyjska współpraca będzie rozwijać się dalej z korzyścią dla obu stron, a także dla stabilności regionu Bliskiego Wschodu.

Relacje Moskwy z Tel Awiwem pogorszyły się w połowie ubiegłego miesiąca. Izrael zagłosował wówczas za zawieszeniem Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych. W odpowiedzi Rosjanie zarzucili Izraelczykom między innymi odwracanie uwagi od prześladowań Palestyńczyków i sytuacji w Strefie Gazy.

Na podstawie: TimesOfIsrael.com
Źródło: Autonom.pl

6

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.