Rosja wznawia dostawy broni dla Assada

Opublikowano: 10.04.2014 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 794

Al-Manar, powołując się na źródła w syryjskiej armii, poinformowała, że żołnierze ścigali uciekających i rozproszonych rebeliantów, w bardzo trudnym górskim terenie. Zginęły dziesiątki bojowników, a wśród nich lider oddziału okupującego Rankos Abu Talha al-Baghdadi. Specjalne oddziały saperów pracowały nad rozminowywaniem terenu, okupowanego wcześniej przez dżihadystów. Zintensyfikowaną operację odbijania Rankos syryjska armia rozpoczęła we wtorek (08.04), uderzając z sąsiedniej miejscowości al-Eskan, wzgórz Radar oraz innych dogodnych punktów w okolicy. Rankos był jednym z ostatnich bastionów buntowników, którzy uciekli z miasta Yabrud po tym, jak syryjska armia wyzwoliła go w zeszłym miesiącu.

Władimir Putin po aneksji Krymu przeciwstawia się władzom Stanów Zjednoczonych i znowu dostarcza broń do Syrii, aby pomóc Baszarowi Assadowi w jego konfrontacji z rebeliantami, podaje Bloomberg.

W syryjskiej wojnie domowej zginęło już 150 tys. ludzi. Dziesiątki straciły dach nad głową. W lutym do Syrii trafił pakiet z systemami rakietowymi dalekiego zasięgu Smercz i wyrzutnie Hurricane. Ponadto rząd syryjski bardziej aktywnie wykorzystuje samoloty MiG -29, co pozwala lepiej uderzać w cele naziemne.

„Rosja robi wszystko, co możliwe, aby zapewnić Assadowi walne zwycięstwo”, powiedział Aleksiej Malaszenko, rosyjski ekspert ds. Bliskiego Wschodu. „Jeśli Rosja jest w stanie wykazać zdolność do prowadzenia własnej polityki zagranicznej, niezależnie od interesów amerykańskich, to jest to wielkie zwycięstwo Putina” – dodał Malaszenko.

Putin, który w zeszłym roku uniknął uderzenia amerykańskich sił powietrznych w Syrii, stał się pośrednikiem w niszczeniu broni chemicznej. Teraz stara się przedłużyć kadencję swojego arabskiego sojusznika, ignorując żądania Ameryki i Unii Europejskiej, którzy uważają, że Assad powinien zrezygnować.

„Rosyjska pomoc wojskowa dociera do Syrii w postaci amunicji, części do czołgów, pojazdów opancerzonych i helikopterów” – mówi Rusłan Pukhow, doradca ministra obrony i szef Centrum Analiz Strategii i Technologii w Moskwie.

Pukhow odmówił komentarzy odnośnie dostaw pocisków i zaawansowanych myśliwców. Ambasada Syrii w Moskwie również nie udziela żadnych informacji w tym zakresie. Według syryjskiej konstytucji, 48 -letni Assad musi przejść przez reelekcję w lipcu, aby utrzymać władzę przez następne siedem lat. W 2007 roku wygrał wybory z niekwestionowanym wynikiem, otrzymując 98 procent głosów.

Ojciec Hafez Assad rządził krajem od 1971 do 2000 roku i pozostawał sojusznikiem Kremla w okresie zimnej wojny. Po dziś dzień jedyna rosyjska baza wojskowa poza granicami byłego ZSRR znajduje się na wybrzeżu Morza Śródziemnego w Syrii w mieście Tartus.

Sekretarz stanu USA John Kerry uważa, że reelekcja Assada nie jest możliwa zgodnie z obowiązującym prawem. Lakhdar Brahimi, specjalny wysłannik ONZ do Syrii powiedział, że oficjalnie nie ogłoszono jeszcze daty wyborów, bo to może zniweczyć rozmowy pokojowe, w których pośredniczą Stany Zjednoczone i Rosja. W zeszłym tygodniu Barack Obama powiedział królowi Abdullahowi, że Stany Zjednoczone zamierzają znaleźć sposób, aby wzmocnić pozycję przeciwników Assada bez zapewnienia wsparcia dla ekstremistów.

Po przejęciu kontroli nad Damaszkiem i główną częścią granicy z Libanem, armia Assada skupiła swoje wysiłki na granicy z Turcją, gdzie działa obecnie najwięcej grup rebelianckich, powiedział Aleksander Zotow, były rosyjski ambasador w Syrii. „Wiara w Rosji, że Assad zachowa swoją pozycję wzrosła od czasu, gdy zaczął on dominować w tym konflikcie.”

USA i Rosja były gwarantami transferu syryjskiej broni chemicznej pod kontrolą międzynarodowych inspektorów. Wiceminister spraw zagranicznych Michaił Bogdanow powiedział 27 marca w wywiadzie dla państwowej telewizji, że Rosja nadal jest gotowa do podjęcia wszelkich starań, aby powstrzymać wojnę. Pomimo oświadczenia Putina, że tylko syryjscy obywatele mają prawo do decydowania o losie Assada, jego rząd faktycznie odmówił neutralności w konflikcie. Zwycięstwo Assada nad rebeliantami całkowicie zmieni sytuację na Bliskim Wschodzie z korzyścią na rzecz Rosji.

Putin doszedł do władzy w 2000 roku, w tym samym roku, co Assad. Teraz, po aneksji Krymu, ma 80% poparcia w swoim kraju (sondaż Centrum Lewada). Syria ciągle potrzebuje rosyjskiego wsparcia przeciwko Izraelowi i USA. Prezydent Rosji już zwyciężył w Syrii, bo nie wahał się, jak Obama, dostarczać tam nowoczesną broń. Prezydent USA obawiał się rzekomo, że mogłaby ona wpaść w ręce Al-Kaidy.

„Syryjscy rebelianci nie są tak niebezpieczni, i nie są tak aktywni, jak byli mudżahedini w Afganistanie” – powiedział Igor Korotczenko, doradca ministra obrony Rosji.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział po rozmowach z Kerrym w Paryżu w dniu 30 marca, że otrzymał zapewnienie, iż USA nie dostarczy ręcznych wyrzutni rakiet syryjskim powstańcom. W lutym Kerry zażądał od Rosji zaprzestania dostarczania broni Assadowi mówiąc, że te dostawy utrudniają proces negocjacji pokojowych.

Putin pomaga Assadowi tworzyć marynarkę wojenną na Morzu Śródziemnym, aby pozbawić Amerykanów możliwości blokady Syrii. Według Interfax, Putin kilka dni temu wysłał swojego wysłannika do Syrii, który zapewnił Assada w Damaszku, że Rosja nadal będzie wspierać Syrię w walce z terroryzmem.

Tymczasem USA zbroją syryjską opozycję. Według publikacji DEBKAfile będącej częścią wywiadu izraelskiego, Stany Zjednoczone dostarczają obecnie wyrafinowaną broń przeciwpancerną BGM-71 TOW do “umiarkowanych” sił w Syrii. “Obecnie uzbrojony w tą broń jest Generał brygady Hila al Bashir, nowy dowódca rebeliantów Wolnej Syryjskiej Armii, która ma swoją siedzibę w mieście Quneitra (Wzgórza Golan) oraz Jamal Maarouf, szef rebelianckiego Frontu Rewolucyjnego Syrii walczącego na Północy”, donosi DEBKAfile.

Jamal Maarouf nie jest jednak jak twierdzi DEBKAfile “umiarkowaną siłą”. Jak pisaliśmy w zeszłym tygodniu, grupa jest powiązana z al-Nusra, będącą częścią al-Kaidy. Mimo, że przywódca al-Nusra, Abu Mohammad al-Jawlani, zaprzecza tym koneksjom to w listopadzie ubiegłego roku członkowie wskazanej przez ONZ grupy terrorystycznej w Syrii, kolportowali materiały używając nazwy Tanzim Qa’edat Al-Jihad al-fi Bilad Sham lub Al-Kaida w Syrii.

Maarouf przyznał, że przyjmuje rozkazy bezpośrednio od Stanów Zjednoczonych i przerzuca broń dostarczoną dla Frontu Rewolucyjnego Syrii do al-Nusry. Biorąc pod uwagę tą informację, można śmiało założyć, że broń przeciwpancerna będzie wykorzystywana przez al-Nusra pod sztandarem Al-Kaidy.

Telewizja al-Manar poinformowała o przejęciu w środę (09.04.) przez armię syryjską kontroli nad syryjską miejscowością Rankos, leżącą w górach Kalamun, 45 km na północ od Damaszku. To kolejny sukces armii rządowej w przywracaniu kontroli nad tym strategicznym obszarem.

Autorzy: ECAG (akapit 1), tallinn (2-15), Kurt Nimmo z PrisonPlanet.com (16-19)
Źródła: Geopolityka.org, Zmiany na Ziemi, PrisonPlanet.pl
Kompilacja 3 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. W.W. 10.04.2014 12:15

    I bardzo dobrze.
    Prezydent Putin krzyżował plany USA agresji na Irak, która musi być poprzedzona zneutralizowanie Syrii.
    A USA niech się z prawem nie wyrywa, bo sama nie podpisała lub się wyłączyła ze wszelkich praw obowiązujących cywilizowane narody.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.