Rosja wstrzymuje umowę ws. utylizacji plutonu

Opublikowano: 08.10.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 278

Relacje między Rosją a Stanami Zjednoczonymi są w bardzo złym stanie. Najpierw Amerykanie atakują wojska obcego państwa i oskarżają Rosjan o zbrodnie wojenne, potem ostrzegają że “rosyjscy żołnierze będą powracać z Syrii do swojego kraju w workach na zwłoki” a ostatnio zagrozili wojną. Jednocześnie USA nie przestrzegają ważnych traktatów i twierdzą, że wszystko jest w porządku.

W poniedziałek, prezydent Władimir Putin postanowił wstrzymać umowę ze Stanami Zjednoczonymi, dotyczącą utylizacji plutonu. Ogłoszono, że USA nie przestrzegają zasad ustalonych w ramach porozumienia o zarządzaniu i dyspozycji plutonu (PMDA) i stosują nieprzyjazne działania wobec Federacji Rosyjskiej.

Umowa, podpisana przez oba państwa w 2000 roku, wymienia metody utylizacji przemysłowej plutonu. Materiał miał być przerabiany w taki sposób, aby nadawał się wyłącznie do celów cywilnych, np. jako paliwo w reaktorach atomowych.

Stany Zjednoczone, w przeciwieństwie do Rosji, nawet nie zbudowały jeszcze odpowiedniego obiektu, w którym pluton miał być przerabiany na paliwo, tłumacząc się wysokimi kosztami. Zamiast tego, chcą “rozcieńczyć” pluton i przechowywać go pod powierzchnią ziemi. Zgodnie z treścią umowy, Amerykanie mieli wcześniej uzgodnić z Rosją zmianę technologii utylizacji plutonu, czego oczywiście nie dokonali.

Okazuje się więc, że wspomniane wyżej porozumienie PMDA oraz układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu (INF) nie są przestrzegane przez Stany Zjednoczone. W 2001 roku, administracja Busha wypowiedziała traktat dotyczący ograniczenia rozwoju, testowania i rozmieszczania systemów antybalistycznych (Anti-Ballistic Missile Treaty). Jednocześnie USA twierdzą, że to Rosja stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa na świecie.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Strategic-Culture.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o