Rosja wini Ukrainę za wysadzenie rurociągu z amoniakiem

Opublikowano: 09.06.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1509

Rosja obwinia Ukrainę za wybuch w kluczowym rurociągu amoniaku i twierdzi, że może to mieć „negatywny” wpływ na wysiłki na rzecz odnowienia przełomowej umowy dotyczącej eksportu zboża.

Moskwa oskarżyła ukraińskie grupy „sabotażu” o poniedziałkowy wybuch, który uszkodził rurociąg Togliatti-Odesa. Kreml ostrzega, że nie przedłuży zeszłorocznej umowy eksportowej zboża z Kijowem, jeśli rurociąg nie będzie działał. Prezydent Wołodymyr Zełenski zaprzeczył zarzutom i uznał, że eksplozja była prawdopodobnie spowodowana rosyjskim ostrzałem.

Przed wojną przez rurociąg o długości 2500 km (1530 mil) – biegnący z rosyjskiego miasta Togliatti do trzech portów Morza Czarnego w południowej i zachodniej Ukrainie – eksportowano rocznie 2,5 miliona ton amoniaku. Ale eksport ustał po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r.

Podczas rozmów o zapewnieniu eksportu zboża z Ukrainy w ubiegłym roku Kijów i Moskwa doszły do ​​porozumienia w sprawie umożliwienia bezpiecznego przepływu amoniaku, który jest kluczowym składnikiem do produkcji nawozów. Przełomowa umowa, w której pośredniczyły ONZ i Turcja, została pierwotnie uzgodniona w czerwcu 2022 r. na 120 dni i od tego czasu była trzykrotnie przedłużana. Obecna umowa wygasa 17 lipca. W rozmowie z dziennikarzami w Moskwie sekretarz prasowy Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że wybuch „może mieć tylko negatywny wpływ” na rozmowy w sprawie odnowienia umowy. „Nie wiemy, jakie są zniszczenia, nie wiemy, co dalej zrobi strona ukraińska” – dodał Pieskow.

W środę rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że ​​naprawa szkód wyrządzonych rurociągowi zajmie od jednego do trzech miesięcy, ale minister przemysłu i handlu Denis Manturow przyznał w czwartek, że Moskwa nie ma dostępu do uszkodzonego odcinka.

Andriej Rudenko, korespondent rosyjskiej telewizji państwowej Rossija 24, stwierdził, że ukraińskie czołgi rozpoczęły ataki na rosyjskie linie w regionie i powiedział, że siły rosyjskie odparły atak. Gubernator okupowanego Zaporoża Władimir Rogow powiedział telewizji państwowej, że jego zdaniem w regionie przez trzy, a nawet cztery dni miała miejsce „próba ofensywy na pełną skalę”.

Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy, zaprzeczył doniesieniom o nowej ofensywie i powiedział, że kiedy Kijów rozpocznie ofensywę, „wszyscy się o tym dowiedzą”. Wyżsi rangą urzędnicy amerykańscy powiedzieli wcześniej amerykańskiemu partnerowi BBC, CBS News, że można powiedzieć, że kontrofensywa ukraińska jest w początkowej fazie, ale główny atak jeszcze się nie rozpoczął.

Opracowanie: Andrzej Kumor
Na podstawie: BBC.com
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. JedynaDroga 09.06.2023 16:05

    Spokojnie, Polska przyjmie wszystko na klatę.

    Rolnictwo w rozsypce, na horyzoncie majaczy widmo sprowadzania po kosztach złomu z Ukrainy, który postawi pod znakiem zapytania rentowność polskich skupów złomu.

    A to dopiero preludium naszych problemów.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.