Rosja sprzedała Iranowi satelitę szpiegowskiego

Opublikowano: 12.06.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1500

Według obecnych i byłych urzędników USA Rosja przygotowuje się do dostarczenia Iranowi zaawansowanego systemu satelitarnego, który da Teheranowi bezprecedensową możliwość śledzenia potencjalnych celów wojskowych na Bliskim Wschodzie i poza nią.

W ramach umowy Rosjanie dostarczą Irańczykom rosyjskiego satelitę Kanopus‑V wyposażonego w kamerę o wysokiej rozdzielczości, która znacznie poprawi zdolności szpiegowskie Iranu, umożliwiając ciągłe monitorowanie obiektów, od rafinerii w Zatoce Perskiej i izraelskich baz wojskowych po irackie koszary, w których mieszczą się Wojska amerykańskie. Uruchomienie tych zdolności może nastąpić w ciągu kilku miesięcy.

Jeszcze tej wiosny rosyjscy eksperci udali się do Iranu, aby pomóc w szkoleniu obsługi naziemnej satelity z nowo wybudowanego obiektu w pobliżu północnego miasta Karaj.

Ujawnienie tych informacji następuje, gdy prezydent Biden przygotowuje się do swojego pierwszego spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Zbliżające się wystrzelenie irańskiego satelity wyprodukowanego w Rosji może dodać do długiej listy kontrowersyjnych kwestii, które zwiększyły napięcie między Moskwą a Waszyngtonem.

Po kilku niepowodzeniach w zeszłym roku Iran z powodzeniem wystrzelił miejscowego satelitę wojskowego nazwanego Noor‑1.

Zgodnie z umową nowy satelita Iranu miałby zostać wystrzelony w Rosji i wyposażony w rosyjski sprzęt, w tym kamerę o rozdzielczości 1,2 metra, co stanowi znaczną poprawę w stosunku do obecnych możliwości Iranu, choć nadal daleko mu do jakości osiąganej przez satelity szpiegowskie USA lub komercyjnych dostawców zdjęć satelitarnych. Co ważniejsze, Iran mógłby „zadawać” nowemu satelitę szpiegowanie w wybranych przez siebie lokalizacjach i tak często, jak tylko zechce.

Równie niepokojąca jest możliwość, że Iran mógłby dzielić się obrazami z proirańskimi grupami milicji w całym regionie, od rebeliantów Huti walczących z siłami rządowymi wspieranymi przez Saudyjczyków w Jemenie po bojowników Hezbollahu w południowym Libanie i szyickich milicji w Iraku i Syrii.

Podczas gdy kluczowe aspekty zdolności satelity były trzymane w tajemnicy, Iran i Rosja publicznie ujawniły zamiar wspólnego wejścia w biznes kosmiczny. Już w 2015 r. irański serwis informacyjny Press TV donosił, że firmy irańskie i rosyjskie zawarły porozumienie, które umożliwiłoby Iranowi nabycie „systemu teledetekcji, który można wykorzystać do zbierania informacji o powierzchni Ziemi, atmosferze i oceanach”.

Niezależni eksperci i analitycy twierdzą, że nowe zdolności szpiegowskie Iranu będą szczególnie niepokojące, biorąc pod uwagę ostatnie postępy Teheranu w zakresie systemów naprowadzania rakiet. Niektórzy twierdzą, że Iran produkuje szereg pocisków balistycznych i dronów, które są w stanie precyzyjnie uderzać w odległe cele, a dostęp do ulepszonych obrazów satelitarnych może sprawić, że będą one jeszcze bardziej skuteczne.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. hanz3335 13.06.2021 09:46

    Ostatni artykuł GW pokazuje jak można kłamąć. proponuje przetłumaczyć w gogle ten artykuł https://www.aljazeera.com/opinions/2021/6/10/why-israel-is-so-desperate-to-silence-savesheikhjarrah

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.