Rosja rozważa “odłączenie się” od Internetu

Opublikowano: 13.02.2019 | Kategorie: Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1911

Rosja poważnie zastanawia się nad krótkotrwałym odłączeniem się od globalnego Internetu, co pozwoliłoby przetestować cybernetyczne możliwości kraju. Test w praktyce oznaczałby, że dane przekazywane przez wszystkich rosyjskich obywateli pozostałby tylko wewnątrz narodu i nie byłyby dostępne w skali światowej.

W ubiegłym roku do rosyjskiego parlamentu wprowadzono projekt ustawy, nakazującej dokonanie zmian technicznych, niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania kraju w Internecie. Test rosyjskich możliwości ma się odbyć przed 1 kwietnia, ale dokładana data nie została ustalona.

Projekt ustawy, znany szerzej jako Krajowy Program Gospodarki Cyfrowej, zobowiązuje rosyjskich dostawców Internetu do umożliwienia odizolowania kraju od reszty świata, gdyby zaszła taka potrzeba. Środki opisane w ustawie obejmują zbudowanie przez Rosję własnej wersji systemu adresowania sieci, znanego jako DNS, dzięki czemu państwo miałoby dostęp do Internetu, nawet w przypadku braku połączenia z międzynarodowymi serwerami.

Oczekuje się, że testy będą również sprawdzianem dla dostawców usług internetowych, którzy będą musieli wykazać, że mogą przekierowywać dane do kontrolowanych przez państwo punktów. Filtrowanie ruchu sieciowego wyglądałoby w ten sposób, że dane przesyłane tylko między rosyjskimi komputerami docierałyby do adresata, ale wszelkie dane przeznaczone dla zagranicznych urządzeń byłby automatycznie odrzucane.

W dalszej perspektywie rosyjski rząd chciałby, aby cały krajowy ruch w sieci przechodził przez wybrane punkty zbiorcze, co mogłoby doprowadzić do stworzenia systemu odgórnej masowej cenzury, podobnego do tego, który obowiązuje w Chinach. Rosyjskie agencje prasowe poinformowały, że miejscowi dostawcy usług popierają cele projektu ustawy, lecz nie są przekonani, jak zrealizować te założenia w praktyce i ostrzegają, że zmiany mogą spowodować poważne zakłócenia rosyjskiego ruchu internetowego.

Autorstwo: ZychMan
Na podstawie: BBC.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. polach 13.02.2019 13:27

    Hmm ciekawe- to jest próba przygotowania się na jakiś kryzys.

  2. samadhi1978 13.02.2019 13:42

    Nie rozwazaja przypadkiem odlaczeni sie od swift?

  3. Husar 14.02.2019 10:14

    Polska mogłaby wprowadzić coś takiego. Odcielibyśmy od propagandy zachodu i wschodu. A także uniemożliwiłoby to kontrolę nas przez kogoś z zewnątrz.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.