Liczba wyświetleń: 893
Terytorium szelfu rosyjskiego może rozszerzyć się aż do bieguna północnego. Uczeni rosyjscy potrafili udowodnić, że podwodny Grzbiet Miendielejewa w centralnej części Północnego Oceanu Lodowatego stanowi ciąg dalszy kontynentu euroazjatyckiego. W ciągu roku wyniki pracy wyprawy „Arktyka-2012” przekazane zostaną do ONZ w charakterze znowelizowanego zgłoszenia się o rozszerzenie szelfu państwowego.
Pierwsze zgłoszenie o włączenie podwodnego Grzbietu Mendelejewa do składu szelfu narodowego Rosja przekazała w 2001 roku. Wówczas jednak specjalna komisja ONZ zamroziła dokument, wskutek tego, że badania prowadzone były przez wojskowych i część danych obejmowała tajemnica.
Wobec tego udowodnienie prawa do rozszerzenia szelfu było zadaniem podstawowym wyprawy, – podkreśla dyrektor generalny placówki naukowej „Siewmorgeo” Michaił Szkatow:
„Zadanie Rosji polegało na zgromadzeniu wstępnego materiału dla potwierdzenia naszych pretensji: należało dokładnie sprecyzować punkty wyjściowe, podnóże szelfu kontynentalnego, potem sformułować podanie i nakreślić te bądź inne granice. Jednakże w tym, co dotyczy podwodnych łańcuchów górskich i wzgórz istnieje pewna cecha specyficzna. Możemy obejmować je naszymi pretensjami w przypadku, jeśli udowodnimy przyrodę kontynentalną tych wypiętrzeń. Jeśli udowodnimy przyrodę tych wypiętrzeń, nasza granica może sięgać bieguna północnego – będziemy wzdłuż 180 południka mieć wspólną granicę z Ameryką.”
Zdaniem geologów, kwestia rozszerzenia szelfu raczej nie będzie rozstrzygnięta w najbliższych latach. Chodzi o to, że wypiętrzenie Mendelejewa na biegunie północnym łączy się z podwodnym Grzbietem Alpha, co do którego ma pretensje Kanada. Podania o rozszerzenie swego szelfu Kanadyjczycy na razie nie przekazywali. Jednakże już obecnie jest sprawą oczywistą, że negocjacje na temat ustalenia granicy morskiej między dwoma krajami będą przeciągać się. W Arktyce skupia się jedna czwarta światowych zasobów kopalin użytecznych. Natomiast łańcuch górski Alpha-Mendelejewa obfituje w złoża ropy naftowej i złota. Dowodem tego jest wiek podwodnych gór – wynosi on 300 milionów lat. Udało się to ustalić wskutek sondowania sejsmicznego przeprowadzonego na dużych głębokościach przez Rosjan, – powiedział szef wyprawy „Arktyka-2012” Oleg Korniejew:
„Oprócz profilowania sejsmicznego wykorzystano także sondy sejsmiczne, które umożliwiły ustalenie parametrów szybkościowych osadów dennych. Udało się ustalić, że należą one do kompleksu paleozoicznego – czyli do okresu przed powstaniem Północnego Oceanu Lodowatego.”
Teraz wszystkie te dane przekazane zostaną do ONZ. Jeśli eksperci międzynarodowi potwierdzą odkrycie dokonane przez geologów rosyjskich, to kwestia rozszerzania rosyjskiego szelfu arktycznego będzie poruszana na szczeblu politycznym. Omówienie odnowionego zgłoszenia Rosji o rozszerzenie szelfu może rozpocząć się już w ramach międzynarodowej konferencji arktycznej, która ma obradować w Stanach Zjednoczonych w listopadzie.
Źródło: Głos Rosji