Rosja przeprowadziła test krajowego internetu RuNet

Opublikowano: 28.12.2019 | Kategorie: Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1319

W Rosji przeprowadzony został test ogólnokrajowego internetu o nazwie RuNet. Jest to alternatywa dla globalnego internetu, która pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo państwa, ale też stanie się narzędziem dla cenzury. Rosja chce wprowadzić RuNet już w 2021 roku.

Test wewnętrznego internetu rozpoczął się 23 grudnia i trwał przez jeden dzień. Z podawanych przez rosyjski rząd informacji wiemy tylko tyle, że test zakończył się pełnym sukcesem, a zwykli użytkownicy nie mieli żadnych trudności z dostępem do internetu.

Eksperci wskazują, że jesteśmy obecnie świadkami defragmentacji globalnej sieci. Nie tylko Rosja, ale też Chiny i Iran tworzą swój własny, wewnętrzny i niezależny internet, który pozwoli zwiększyć kontrolę nad dostępem do informacji.

Takie rozwiązanie daje przede wszystkim większe bezpieczeństwo, zapewnia lepszą ochronę przed cyberatakami i niezależność, lecz z drugiej strony, władze będą mogły z jeszcze większą łatwością zaprowadzić cenzurę. RuNet pozwoli przede wszystkim kontrolować zawartość sieci oraz ograniczyć napływ informacji z zewnątrz.

Jednak RuNet to nie wszystko. Rosja chce utworzyć swoją własną Wikipedię, a od lipca 2020 roku, sprzedaż smartfonów i innych urządzeń bez zainstalowanego rosyjskiego oprogramowania będzie zakazana. Widać ewidentnie, że Rosja chce jak najszybciej dogonić Chiny pod względem kontroli obywateli.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: BBC.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.