Rosja ogłasza konkurs „Liderzy Rosji” dla obcokrajowców

Opublikowano: 22.04.2021 | Kategorie: Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1488

Jak informuje agencja prasowa TASS trwa czwarta edycja konkursu „Liderzy Rosji. Inicjatywę tego – otwartego dla cudzoziemców projektu pod nazwą: „Rosja – kraj możliwości” („Россия – страна возможностей”) poparł prezydent Władimir Putin. Zainteresowani mogą zgłaszać swoje kandydatury na stronie ЛидерыРоссии.рф. Termin rejestracji mija w najbliższy poniedziałek 26 kwietnia o godzinie 22.59 czasu polskiego. Inicjatorem konkursu jest Siergiej Kirjenko – pierwszy zastępca szefa Administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej.

W marcu br. centrum badania opinii publicznej WCIOM przeprowadziło sondaż wśród zagranicznych uczestników konkursu poprzednich edycji. Zdecydowana większość (93%) chciałaby przeprowadzić się do Rosji; 77% z nich gotowych jest zamieszkać na stałe i przyjąć obywatelstwo, a 16% – na jakiś czas, bez ubiegania się o pobyt stały.

Jednocześnie ankietowani (78%) stwierdzili, że młodzi ludzie mogą realizować swój potencjał właśnie w Rosji. Tylko 18% z nich odpowiedziało, że podobne projekty działają w ich krajach. Większość natomiast stwierdziła, że u nich nie ma takich możliwości, a 17% uważa, że to jedyna taka inicjatywa na świecie.

Zwycięzcy mogą liczyć na wysokie nagrody. Obywatelstwo, milion rubli, patronów, możliwość uzyskania dodatkowych kwalifikacji, otrzymania tytułu MBA na dowolnej uczelni rosyjskiej.

„Przejrzałem ankiety niektórych naszych rodaków żyjących zagranicą oraz zagranicznych uczestników, którzy złożyli wnioski, i są to ludzie sukcesu. Na przykład, jeden z nich kieruje ochroną jednego z największych lotnisk na świecie. Prawie wszyscy zajmują wysokie stanowiska w dużych firmach. Mimo to, uważają, że Rosja stwarza nieporównanie większe możliwości i odpowiednie warunki samorealizacji” – mówił Siergiej Kirjenko.

Kto może wziąć udział? Głównym założeniem „międzynarodowej” części konkursu jest ściągnięcie wykwalifikowanych kadr, pokazanie otwartości i zalet Rosji, a także troska o społeczność rosyjskojęzyczną zagranicą. Uczestnikami mogą być osoby niemające obywatelstwa rosyjskiego w wieku do 55 lat, mające co najmniej dwuletnie doświadczenie pracy na stanowiskach kierowniczych i znajomość języka rosyjskiego na odpowiednim poziomie.

Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, zwrócił uwagę, że finaliści konkursu mogą uzyskać karty pobytu w Rosji, a jego zwycięzcy – obywatelstwo rosyjskie w przyśpieszonym trybie. „Gdziekolwiek mieszkacie i czymkolwiek się zajmujecie – wszystkich was łączy autentyczne zainteresowanie naszym krajem i jego kulturą, pragnienie samorealizacji w Rosji. Jestem przekonany, że międzynarodowa ścieżka konkursu ‘Liderzy Rosji’ wnosi swój wkład do wzmocnienia przyjaźni, zaufania i wzajemnego zrozumienia między narodami. Każdego roku biorą udział w konkursie obywatele około 70 krajów – to wyraźne potwierdzenie zainteresowania naszą inicjatywą. W związku z nim, w tym roku po raz pierwszy odbędzie się ‘międzynarodowa’ część konkursu. To znakomita możliwość dla absolwentów naszych szkół wyższych chcących pracować w naszym kraju. Jestem pewien, że konkurs wzbudzi też zainteresowanie naszych rodaków za granicą, chcących zdobyć atrakcyjną pracę w Rosji” – powiedział Ławrow.

Generalny dyrektor stowarzyszania „Rosja – Kraj Możliwości” i zarazem przewodniczący konkursu Aleksiej Komissarow powiedział, że pierwszy raz zaproszono obcokrajowców w drugiej edycji konkursu w 2018 roku. „W ciągu dwóch lat zgłosiło się do nas ponad 3 tys. osób niemających rosyjskiego obywatelstwa. Warto zauważyć, że wśród nich 19% to właściciele firm, 20% – kadra kierownicza, prawie 10% – szefowie różnych podmiotów. Średni wiek uczestników wynosił 39 lat i większość z nich to młodzi, zmotywowani menedżerowie, chcący mieszkać i pracować w Rosji. W tym roku możemy im w tym pomóc, dając możliwość uzyskania prawa pobytu lub obywatelstwa Rosji”.

Wśród zagranicznych uczestników w ostatnich dwóch latach 22% stanowiły kobiety, a w pierwszej piątce krajów o największej liczbie zgłoszeń znalazły się Białoruś, Ukraina, Kazachstan, Uzbekistan i Łotwa.

Członkami rady ścieżki „międzynarodowej” konkursu są naczelnik Departamentu ds. Projektów Społecznych Administracji Prezydenta Siergiej Nowikow, przedstawiciel prezydenta ds. międzynarodowej współpracy kulturalnej Michaił Szwydkoj, zastępca przwodniczącego Dumy, wiceszef Zgromadzenia Parlmentarnego Rady Europy Piotr Tołstoj, przewodniczący komisji spraw zagranicznych Dumy Leonid Słuckij, prezes Rossotrudniczestwa i członek rady Rosyjskiej Rady ds. Stosunków Międzynarodowych Jewgienij Primakow oraz redaktor naczelny kanału RT Margarita Simonian.

„Rosja to dziś kraj otwarty, nie bojący otwierać się przed światem. Myślę, że już sam ten konkurs jest ważnym dowodem na to, że propagandowe, rusofobiczne chwyty przestają działać. Ważne jest też to, że model rosyjskiego wykształcenia, model życia, są dla ludzi atrakcyjne. Konkurs ‘Liderzy Rosji’ to nie polowanie na głowy. Jest on przede wszystkim przeznaczony dla ludzi, którzy chcą się sprawdzić. Odkrywa on wiele aspektów świadczących o tym, że Rosja jest krajem możliwości dla wszystkich. Wizerunek naszego kraju oczywiście nabierze nowych konturów dla uczestników konkursu, co jest szczególnie istotne w obecnym, dość bezwzględnym świecie” – powiedział Michaił Szwydkoj.

Szef Rossotrudniczestwa Jewgienij Primakow stwierdził, że „w krajach Wspólnoty Niepodległych Państw mieszka największa liczba osób rosyjskojęzycznych. W Rossotrudniczestwie mamy programy, w ramach których przeznaczamy określoną liczbę miejsc dla chcących uczyć się w Rosji. Bardzo wiele utalentowanej młodzieży korzysta z tego co roku. Są już też wykształceni profesjonaliści, mający doświadczenie na stanowiskach kierowniczych, którzy chcą związać swe życie z Rosją, chcą jej przynieść pożytek, zostać jej ambasadorami dobrej woli w swoich krajach. Ciągnie ich do nas. Chcą się przydać. Konkurs ‘Liderzy Rosji’ to dla nich znakomita szansa”.

Redaktor naczelna telewizji RT Margarita Simonian przypomniała: „przez 30-40 lat byliśmy taką studnią bez dna, z której kraje bardziej rozwinięte gospodarczo czerpały nasze najlepsze umysły. Jeszcze 20-30 lat temu, czasem też i teraz, naszych specjalistów sektora IT, lekarzy i innych specjalistów, ściągano od Stanów Zjednoczonych po Koreę Południową. Czas, byśmy to my ściągnęli do siebie naprawdę utalentowanych ludzi. Co w tym złego? Nie mamy się czego wstydzić, chciałabym złożyć ogromne podziękowania organizatorom konkursu za to, że wpadli na jego pomysł i zrealizowali go. Deklaruję, że z przyjemnością przyjmiemy u nas wszystkich tych, którzy przyjadą i związani będą z naszą branżą, mediami, i do pracy, i na staże”.

„Chciałbym zwrócić się do takich uczestników konkursu, jak Alina Gerlinia, czyli do rosyjskojęzycznych obcokrajowców, którzy ukończyli rosyjskie uczelnie, na których obecnie studiuje kilkaset tysięcy obywateli innych państw, z apelem, by brali aktywny udział w projekcie. Wiemy, że po tym, jak spędzili swoje najlepsze studenckie lata w Moskwie, Sankt Petersburgu, Tomsku czy Władywostoku, mają stamtąd wspaniałe wrażenia. Dlatego tak atrakcyjna jest możliwość powrotu do Rosji, by móc realizować tu swoje aspiracje i potencjał osobisty” – mówi Siergiej Nowikow.

Piotr Tołstoj: „Konkurs „Liderzy Rosji” jest unikalny nie tylko z powodu swojej uczciwości i sprawiedliwości, ale również dlatego, że kontynuuje historyczną tradycję Rosji, która zawsze istniała. Ludzie, którzy pracowali nie dla osobistych korzyści, indywidualnego sukcesu, lecz dla dobra Rosji, zawsze dostawali tu szansę. Ich imiona noszą nazwy geograficzne w kraju – to wielcy, rosyjscy dowódcy, którzy nie byli pochodzenia rosyjskiego, lecz byli Rosjanami z ducha. Wydaje mi się, że inicjatywa przyciągnięcia szerokiego kręgu naszych rodaków oraz ludzi, którzy dążą do tego, by żyć i pracować w Rosji, zostać liderami Rosji, to właśnie kontynuacja tej historycznej tradycji przyciągania najlepszych kadr na rzecz rozwoju naszego kraju. Uważam to za niezwykle istotne. W czasie ich pracy tutaj zachodzi proces ich inkulturacji kodami kulturowymi, czyli stają się Rosjanami z ducha i służą Rosji. Myślę, że kwestia ta jest dziś kluczowa i najważniejsza. Świadczy to o tym, że nasz kraj idzie do przodu, odradza się, że wszystko będzie dobrze”.

„Uzasadnione jest, by mówić, że jesteśmy świadkami ważnego wydarzenia. Teraz konkurs kadr kierowniczych ‘Liderzy Rosji’ otrzymuje nowy, międzynarodowy wymiar i obejmuje cały rosyjskojęzyczny świat. Trudno przecenić ważność tej właśnie ścieżki konkursu. Konkurs ‘Liderzy Rosji’ stał się w ostatnich latach symbolem. Powstał system naboru utalentowanych kadr, które są rzeczywiście w stanie tworzyć przyszłą Rosję, będą bez zbędnego patosu brać udział w kształtowaniu roli naszego kraju, w formowaniu architektury naszego wieku, która dziś się rodzi” – powiedział Leonid Słuckij.

Rejestracja uczestników sekcji zagranicznej konkursu potrwa do 26 kwietnia. 29 kwietnia ruszy zdalna część rywalizacji, która potrwa do 11 lipca. Uczestnicy będą przechodzić testy ze zdolności intelektualnych oraz umiejętności zarządzania, a także znajomości rosyjskiej historii, kultury, geografii, gospodarki i prawa. Najlepsi zostaną zakwalifikowani do finału konkursu, który odbędzie się w Moskwie pod koniec sierpnia lub na początku września 2021 roku. Zwycięzcy finału otrzymają możliwość udziału w superfinale konkursu w marcu 2022 roku, gdzie staną przed szansą otrzymania dotacji na kształcenie w wysokości 1 mln rubli oraz pracy pod kierownictwem najlepszych kadr kierowniczych kraju.

Konkurs „Liderzy Rosji” organizowany jest przez stowarzyszenie „Rosja – Kraj Możliwości”, zgodnie z dekretem prezydenta Rosji z 2017 roku i jest flagowym projektem platformy występującej pod tą nazwą, w ramach której realizowanych jest w sumie 26 projektów. Konkurs przeprowadzany jest przy wsparciu Rosyjskiej Akademii Gospodarki Narodowej i Służby Państwowej przez Prezydencie Federacji Rosyjskiej.

„Liderzy Rosji” to otwarty konkurs dla kadry kierowniczej nowej generacji, którego celem jest wyłonienie grona liderów mających kształtować przyszłość Rosji. Jego zadaniem jest odkrycie, rozwój i wsparcie perspektywicznych liderów dysponujących wysokim poziomem kompetencji kierowniczych. Selekcja przeprowadzana jest na podstawie wielostopniowego systemu naboru, za pomocą którego oceniany jest poziom rozwoju kwalifikacji kierowniczych. Uczestniczyć w projekcie mogą mieszkańcy dowolnego miejsca na Ziemi.

Konkurs ma wsparcie partnerów – największych rosyjskich firm: RŻD, Sberbank, Gazpromnieft, Rostelekom, Rosseti, Rosatom, Roskosmos, Norilskij Nikiel, Rostech, Inter-RAO, NLMK, Rosnieft, Rusgidro, SIBUR Holding, Łukoil, a także Rosyjskiegu Funduszu Inwestycji Bezpośrednich, RT, Alpina Publisher, LitRes oraz generalnego partnera technicznego – Mail.ru Group. Partnerzy gotowi są do dedykowanego wsparcia finalistów i zwycięzców konkursu.

Stowarzyszenie „Rosja – Kraj Możliwości” powstało na mocy dekretu prezydenta Federacji Rosyjskiej z maja 2018 roku. Jego celem jest stworzenie warunków do podwyższenia mobilności społecznej oraz zagwarantowanie osobistej i zawodowej samorealizacji obywateli. Rozwija platformę o tej samej nazwie, składającą się z 26 projektów: konkurs kadr kierowniczych „Liderzy Rosji”, konkurs „Liderzy Rosji. Polityka”, olimpiada studencka „Ja, zawodowiec”, międzynarodowy konkurs „Mój pierwszy biznes”, ogólnorosyjski konkurs „Wielka Przemiana”, ogólnorosyjski projekt „Czas Kariery”, ogólnorosyjski konkurs „Wolontariusz Rosji”, projekt „TopBlog”, projekt „ProfStaże 2.0”, projekt „Kod Kulturowy”, festiwal „Rosyjska Wiosna Studencka”, ogólnorosyjski konkurs „Mistrzowie Gościnności”, konkurs grantowy inicjatyw młodzieżowych, konkurs „Cyfrowy Przełom”, konkurs zawodowy „Nauczyciel Przyszłości”, konkurs „Najlepszy Projekt Społeczny Roku”, ogólnorosyjski projekt „RDS – Terytorium Samorządności”, zawody profesjonalizmu zawodowego dla osób niepełnosprawnych „Abilimpiks”, ogólnorosyjski młodzieżowy puchar zarządzania „Zarządzaj!”, rosyjska narodowa nagroda „Student Roku”, ruch „Młodzi Profesjonaliści” (WorldSkills Russia), projekt charytatywny „Marz ze Mną”, ogólnorosyjski konkurs „Liga Wodzów”, konkurs „Mój Kraj – Moja Rosja”, międzynarodowe mistrzostwa inynierów CASE-IN, olimpiada ruchu kółek „NTI.Junior”.

Wiosną 2019 roku na bazie stowarzyszenia rozpoczął działalność ośrodek edukacyjny w Sołnecznorgorsku – kurs zarządzania „Seneż”. Kursy w ośrodku odbyło ponad 27 tys. osób.

W lipcu 2019 roku dekretem prezydenta została powołana rada stowarzyszenia pod przewodnictwem głowy państwa. W jej skład weszli także: wicepremier Tatiana Golikowa, prezes Sberbanku Gierman Gref, pierwszy zastępca szefa Administracji Prezydenta Siergiej Kirjenko, wiceminister finansów Michaił Kotiukow, doradca prezydenta Andriej Fursenko, dyrektor Agencji Inicjatyw Strategicznych Wsparcia Nowych Projektów Swietłana Czupszewa, prezes fundacji „Talent i Sukces” Jelena Szmieliowa, dyrektor generalny „Rosji – Kraju Możliwości” Aleksiej Komissarow.

24 marca 2021 roku na mocy dekretu prezydenta w skład rady powołano pięciu nowych członków: szefa Federalnej Agencji ds. Młodzieży Aleksandra Bugajewa, ministra oświaty Siergieja Krawcowa, asystenta prezydenta Maksima Orieszkina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Walerija Fałkowa, wicepremiera Dmitrija Czernyszenko.

Tłumaczenie: Piotr Jastrzębski
Źródło oryginalne: Rsv.ru
Źródło polskie: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.