Rosja – młodsza siostra Ukrainy, a Ruś ich matką

Opublikowano: 07.05.2022 | Kategorie: Historia, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 1054

Jeśli wojna może przynieść korzyści, to może nimi być zainteresowanie się historią ziem leżących na wschód od Polski określanych wspólnie Rusią, nie mylić z Rosją.

Dzisiejsza propaganda rosyjska chce pokazywać Ukrainę jako jakiś tam nowy tymczasowy twór, zbudowany przez ZSRR i powstały jako niezależny byt po upadku ZSRR na ziemi odwiecznie rosyjskiej. Jest to typowa „historia rosyjska” niewiele jeśli cokolwiek mająca wspólnego z rzeczywistą historią Rusi. Historię tę rosyjska propaganda buduje na usilnym scalaniu dwóch odległych od siebie pojęć „Ruś” i „Rosja”.

Gdy kształtowała się Ruś

Tu musimy sięgnąć do dzieła ruskiego kronikarza Nestora: „(…) wygnali Waregów za morze i nie dali im dani; i sami poczęli się rządzić i nie było u nich sprawiedliwości; i powstał ród przeciw rodowi, były zwady i poczęli wojować sami ze sobą. Powiedzieli sobie: Poszukamy księcia, by nami władał według porządku i prawa. Szli za morze ku Waregom ku Rusi, bowiem tak się zwali ci Waregowie Rusią jako się drudzy zowią Szwedami, inni Normanami, Anglami a inni Gotami; takoż i ci się zwali. Rzekli Rusi Czudowie, Słowianie, Krywicze i Wesowie: Ziemia nasza wielka jest i obfita, a ładu w niej nie ma; pójdźcie więc rządzić i władać nami. I wybrali się trzej bracia z rodami swoimi, wzięli z sobą wszystką Ruś i przyszli do Słowian najprzód i obwarowali gród Ładogę i siadł Ruryk najstarszy w Ładodze, a drugi Sineus w Białym Jeziorze, a trzeci Truwor w Izborsku. Od tych Waregów Nowogrodzianie nazwani zostali Rusią; i są dziś ludzie nowogrodzcy rodu waregskiego, a pierwej byli Słowianami. Po dwóch zaś latach umarł Sineus i brat jego Truwor. I objął Ruryk sam wszystką ziemię i przyszedłszy nad Ilmen obwarował gród nad Wołchowem i nazwał go Nowogród. I osiadł w nim jako książę i rozdawał dostojnikom swoim włości i grody. A w tych grodach Waregi są przybysze, zaś pierwsi osadnicy są w Nowogrodzie Słowianie”. Działo się to około roku 862.

I cóż wynika z tych słów? Obszar ziemi w okolicach Jeziora Ładogi, Jeziora Białego, Pskowa zamieszkiwali Słowianie, na których Waregowie (Wikingowie) wymuszali płatności daniny. W wyniku powstania Waregownie zostali pogonieni, zaś sami lokalni władcy nie mogli się ze sobą w sprawie przywództwa dogadać, stąd wybrali sobie na wodza innych Waregów (Ruryka z braćmi) pochodzących z Rusi. Bo to ich właśnie Rusinami zwano. Gdzie leżała Ruś? Są różne teorie, jedna z nich wskazuje na grupę miejscowości na Gotlandii, noszących zbliżone do słowa Ruś nazwy. Jedne co jest pewne, to fakt iż Ruryk wywodził się z plemion ukro-fińskich, co wykazały badania genetyczne Rurykowiczów. Waregowie po umocnieniu się na ziemiach tych co ich na książąt wybrali, założyli Ruś Nowogrodzką. Nowogród był północną placówką handlową na śródlądowym szlaku wodnym między Skandynawią a Konstantynopolem. Z czasem potomkowie Ruryka przejęli kontrolę nad całym tym szlakiem. Jedną z głównych placówek handlowych w południowej części tego szlaku był Kijów, dziś stolica Ukrainy. Placówka handlowa założona przez Chazarów już w V w.n.e. W roku 882 potomek Ruryka przeniósł do Kijowa swoją stolicę zakładając Ruś Kijowską.

Co się działo wtedy na Kremlu, stolicy Rusi Moskiewskiej? Znajduje się tam mała osada zamieszkiwana przez lud ugro-fiński zwany Muromcami, którą w granice Rusi Nowogrodzkiej włączono. O Rusi Moskiewskiej możemy mówić dopiero kilka wieków później, bo od roku 1328.

Tu pozwolę sobie na pewną dygresję historyczną. Błąd jaki popełnili przywódcy plemienni ludów słowiańskich zamieszkujących ziemie Nowogrodu, które stały się punktem wyjścia Waregów do opanowania szlaku Skandynawia – Konstantynopol, można w naszej historii porównać do decyzji Konrada Mazowieckiego zaproszenia Krzyżaków na ziemię Chełmińską. Rusowie, władcy Rusi i Rosji nigdy nie czuli się związani z ludami słowiańskimi zamieszkującymi te ziemie. Lud ten ma im tylko służyć. To widać przez całą historię Rosji po dzień dzisiejszy.

W tym miejscu warto powiedzieć kilka słów o Kaganacie Chazarskim, historycznym państwie, którego wpływ na nasze ziemie po dziś dzień jest znaczący.

Ruś Kijowska a Kaganat Chazarski

Kaganat Chazarski była to federacja różnych plemion koczowniczych zamieszkujących około II połowy VII w między Wołgą a Donem, kontrolująca przebiegające tam szlaki handlowe oraz okoliczne obszary. Kontrola nad szlakami handlowymi nauczyła te ludy obrotu pieniędzmi oraz rzemiosła, czyli tworzenia produktów lokalnych sprzedawanych kupcom wędrującym po tych szlakach. Przyjmuje się, że trybut płacili im wtedy również władcy Kijowa.

Podporządkowanie sobie szlaku wodnego prowadzącego przez Kijów a także przeniesienie stolicy z Nowogrodu Wielkiego do Kijowa przez władcę wareskiego (ruskiego) Olega Mądrego pociągnęło za sobą rozbicie Kaganatu przez Świętopełka i doprowadziło do upadku państwa Chazarów. Państwo to, jako leżące na szlakach handlowych było tolerancyjne dla różnych religii. Potwierdza to fakt, że dla rozstrzygania sporów wyznawców każdej religii miało niezależnych sędziów. Jednak za czasów kalifa Haruna ar-Raszida elity kaganatu przeszły na judaizm, zaś wyznawców tej wiary zasilili Żydzi emigrujący z Bizancjum. Po rozbiciu Kaganatu ludność ta pojawiła się w państwach ościennych w tym na Rusi, na Litwie i w Polsce zakładając gminy żydowskie w tych krajach. Tak więc Żydzi zamieszkujących te kraje w znacznym stopniu pochodzą od Chazarów a nie z pośród potomków Izraela emigrujących po powstaniach Żydowskich na początku naszej ery i zburzeniu Świątyni. Jest to teza mocno nie popularna wśród dzisiejszych Żydów, szczególnie, że założycielami dzisiejszego Izraela są w znacznym stopniu Żydzi pochodzący z Polski i Rosji. Jednak odrzucając tę teorię trzeba odpowiedzieć, gdzie podziali się chazarscy wyznawcy judaizmu po rozbiciu Kaganatu? A także skąd takie umiejętności w obrocie pieniędzmi znajdujemy w gminach żydowskich na terenie między innymi Polski?

Tu warto zwrócić uwagę na fakt, że w „skarbach” monet m.in. arabskich znajdowanych na naszych ziemiach a pochodzących z czasów pierwszych Piastów i wcześniejszych, znacząca część monet jest pocięta na kawałki, co świadczy o tym, że nasi ówcześni przodkowie nie traktowali monet jako monet a jako kruszec w nich zawarty, który odpowiednio dzielono zależnie od wartości transakcji jaką miał opłacić. Umiejętność obrotu pieniądzem przyszła do nas wraz z Żydami. Co stanowi mocną poszlakę dla potwierdzenia iż Żydzi jacy osiedlali się na naszych ziemiach wywodzili się z Kaganatu Chazarskiego.

Dziś w obliczu wojny na Ukrainie której jednym z frontów jest wojna na propagandę, warto przypominać historię opartą na dokumentach historycznych a nie życzeniach propagandzistów którejś ze stron. Stąd temat będę się starał kontynuować.

Podsumowując powyższe rozważania trzeba wyraźnie powiedzieć. Rosja będąca kontynuację Rusi Moskiewskiej wywodziła się z Kijowa i Nowogrodu, zaś Kijów został założony przez Chazarów tyle, że pogańskich Chazarów, a nie wyznawców jednej z religii wywodzących się z wierzeń starożytnego Sumeru (judaizm, chrześcijaństwo (prawosławie), islam). Prawdziwa historia oparta na dokumentach jest zupełnie inna, niż chcą nam przedstawić propagandziści.

Postscriptum

Tytuł jest w oczywisty sposób kontrowersyjny, bo i w opisywanych czasach nie można było mówić ani o Rosji ani o Ukrainie. To nazwy powstałe znacznie później. Choć Ukraina, czyli kresy, pogranicze to styk dwóch cywilizacji europejskiej i ludów stepów azjatyckich i z tego styku wywodzi się całe nieszczęście tej ziemi, w którą tyle ludzkiej krwi i łez wsiąkło. A z tej krwi i łez powstała hardość zamieszkujących nią ludzi, która do kolejnych krwawych aktów prowadzi.

Autorstwo tekstu i zdjęcia: Zawisza Niebieski
Źródło: WolneMedia.net

8

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. sga 07.05.2022 08:59

  wiekszosc historii to nieweryfikowalne bajki na ktore szkoda czasu i energii.

 2. rici 07.05.2022 12:02

  sga; ze cos jest nieweryfikowana bajka, to tak przedstawiaja oficjalne media, w mysl zasady, ze historie pisza zwyciescy. W rzeczywistosci historia jest zupelnie inna niz ja przedstawiaja w szkolach. Ale zeby dotrzec do w miare prawdziwej historii to trzeba samemu duzo szukac, analizowac, porownywac, itp.
  Zawisza; troche bym sie z toba nie zgodzil. Nazwa Rus, Rosja wziela sie od nazwy wschodnich Wikingow, miedzy innymi Wardegow ktorzy nazywali sie Russen. Rzeczywiscie pierwsze “panstwo” – ksiestwo z nazwa Rus powstalo na terenie Ukrainy, i bylo to panstwo slowiansko-germanskie/Wikingowie/. Kaganat Chazarski to bylo najpotezniejsze panstwo wczesno-sredniowiecznej Europy. Rozkwitalo do czasu , gdy Kagan /chan-chanow/ nie wprowadzil religii judaistycznej , jako religii panstwowej. Przeciwko tej religi zaczela sie buntowac czesc dostojnikow i ludzie, dochodzilo do otwartych buntow przeciwko Kaganowi. Wykorzystali to Slowianie ktorzy do spolki z Wardegami rozbili kaganat chazarski.
  Trzeba zaznaczyc rowniez ze Polanie wywodza sie tez z naddnieprza, zostali stamtad wyparci przez Chazarow. Z tego by wynikalo ze Polacy jako potomkowie Polan maja wieksze prawa do Ukrainy niz zydzi aszkenazyjscy wywodzacy sie od Chazarow.
  Czytalem kiedys taka ksiazke “Aschkenasin” B.Altschüller , taki ukrainski zyd, ktory w niej dowodzi ze Chazarowie to jedno z 10 zaginionych plemion Izraela, a zydzi sa tworcami calej kultury europejskiej, a w szczegolnosci srodziemnomorskiej, a takze chrzescijanskiej.

 3. robi1906 07.05.2022 15:04

  Taż ludzie pomyślcie chwilę!!, dlaczego to my Sławianie mamy być głupsi od Norwegów, Szwedów, Duńczyków i tych z finlandii?.
  W czym my mamy byc głupsi i bardziej zacofani?. proszę zacytować jakichś czyn z historii współczesnej, jakiś fakt dominacji myśli Skandynawów nad Słowianami, i proszę na litość wszystkich przodków, przestańcie bredzić o jakichś “Wikingach” i w dodatku z dużej litery.

  nas Sławian jest ze 300 milionów, Skandynawów może z 10 góra 20 i wy tu dalej wpieracie jakieś durnoty o tym że zabiedzone, bo żyjące na skalistych pustyniach plemiona były tak wyścignęte w rozumie, że bez żadnych problemów zarządzało Słowiańskim milionowym motłochem?.

  Po za tem jeśli ktoś wierzy w Nestora to powinien wiedzieć że i w Polsce była Ruś Czerwona, czego negować nie będę bo mamy ten sam język co Rusini (mimo tysiąca jeszcze się niewiele różni).

 4. Szwęda 07.05.2022 18:24

  SPrawdzam czy wczyta sie komentarz bo nie chciało logować.

 5. Zawisza Niebieski 07.05.2022 20:24

  @rici
  Prawdą jest, że w przypadku IX – XII w poruszamy się wśród niewielu dokumentów, w którzych rzetelność też ciężko wierzyć, bo ówcześni kronikarze to piewcy rodu władcy, na którym i za którego pieniądze swą kronikę tworzą. Do tego poruszamy się wśród mało sprawdzalnych teorii Nawet samodzielne szukanie niewiele daje, bo część jedynych dokumentów została już tyle razy przeczytana i zanalizowania, że na nowe wnioski trudno czekać, tak samo jak na nowe dokumenty.
  Wywodzenie się Polan z terenów Kijowa opiera się na Geografie Bawarskim, którego część dzisiejszych naukowców w pewnych stwierdzeniach podważa. Geograf umieszcza Polan w okolicy Kijowa nie znajdując w Wielkopolsce.
  Dalszą część tej historii postaram się kontynuować.

 6. Zawisza Niebieski 07.05.2022 21:19

  #Robi1906
  Nikt nie wywodzi tu mniejszej inteligencji Słowian. Ale różne ludy mają różne preferencje wynikające z warunków w jakich przyszło im żyć. Słowianie cenili ziemię i jej płody. Frankowie (Niemcy), z braku ziemi zasiedlali nasze miasta. TO na niemieckich prawach lokowano głównie miasta w Polsce. Skąd wzięli się Słowianie na naszych ziemiach? W tym względzie jestem zwolennikiem wersji autochtonicznej, z Wielkomorawską teorią prot. Urbaczyka pochodzenia Piastów. Ale być zwolennikiem nie oznacza posiadania dowodów na potwierdzenie tej teorii. Tych nie ma.

 7. robi1906 08.05.2022 11:05

  Zawiszo, wydaje mi się że patrzysz na historię przez pryzmat Darwinizmu, czyli ludzie byli kiedyś głupsi, nie znali sztuczek politycznych ani nie znali chciwości, i wydaje im się że ta chciwość co napędza psycholi do zdobywania świata została wynaleziona przedwczoraj. Wszystkie sztuczki jakie widzimy dzisiaj, były już stosowane 2 tysiące lat temu.

  Dlaczego mamy prawa niemieckie już tysiąc lat temu?, przecież to proste, żeby podbity lud nie ogarnął że jest podbity, daje mu się obce prawa i obcą religię, a na czele tego systemu wstawia się ludzi którzy służą obcym.
  Gdyby biskupy i politycy (a królowie wcześniej) gdyby Oni nie ryczeli jacy to oni patriotyczni to byś im uwierzył patrząc tylko na ich czyny?.

  Oczywiście żebyś im nie uwierzył, ale ludzie są tacy jacy są, patrząc się na historię i współczesność, biskupi i politycy zawsze doprowadzają ten kraj do ruiny.
  Czyli, jesteśmy cały czas pod okupacją.

 8. rici 08.05.2022 18:32

  Zawisza; dokumenty sa tylko ukryte w archiwum w Watykanie. Te ktore sa ogolnie dostepne, niepotrzeba bylo ukrywac, bo to z reguly dzinformacja., czasem sie tylko trafi kwiatek, a to z reguly przez przypadek, ze nie zostal utajniony.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.