Rosja i Ukraina porozumiały się w sprawie transportu zboża

Opublikowano: 23.07.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 939

W czasie wojny rosyjsko-ukraińskiej wszystkie artykuły i informacje dotyczące Rosji i Ukrainy mogą zawierać treści propagandowe korzystne dla którejś ze stron konfliktu.

Rosja i Ukraina dzięki mediacjom Turcji porozumiały się w sprawie transportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Obie strony co prawda nie podpisały bezpośredniej umowy w tej sprawie, ale zobowiązały się do przestrzegania reguł wynikających przede wszystkim z międzynarodowego prawa morskiego.

Biuro tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana zapowiedziało w czwartek „dobrą informację dla całego świata”, czyli podpisanie porozumień o transporcie zboża między Rosją a Ukrainą. Do zawarcia umowy ostatecznie doszło w piątek popołudniu.

Do Stambułu przybyli z tej okazji rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu, ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow, a także sekretarz generalny Organizacji Narodów Z|jednoczonych Antonio Guterres. Stronę turecką przy zawieraniu porozumienia reprezentował tamtejszy minister obrony Hulusi Akar.

Należy podkreślić w tym miejscu, że Rosja i Ukraina nie podpisały bezpośredniej umowy, bo wykluczyła to sama ukraińska delegacja. Tym samym oba państwa zawarły oddzielne porozumienia z Turcją i ONZ.

Moskwa i Kijów zobowiązały się do przestrzegania zasad określonych w Międzynarodowej konwencji o bezpieczeństwie życia na morzu z 1974 roku. Dają więc gwarancję maksymalnego bezpieczeństwa ukraińskim statkom transportującym zboże, zgadzają się na utworzenie w Stambule biura koordynacyjnego pod auspicjami ONZ oraz na inspekcje statków wypływających z portów należących do Ukrainy.

Wszelkie ruchy odbywające się na wodach terytorialnych Ukrainy będą nadzorowane właśnie przez te państwo, natomiast Ukraina wraz z Rosją nie będą przeprowadzać ataków na statki handlowe i cywilne, a także na porty określone w umowie. Wszystkie strony ustanowią także korytarz humanitarny dla jednostek eksportujących ukraińskie zboże.

Erdoğan odnosząc się do zawartych porozumień podkreślił, że jego kraj jest dumny z odgrywania kluczowej roli w inicjatywie mającej na celu rozwiązanie globalnego kryzysu żywnościowego. Turcja ma więc zapobiec potencjalnemu głodowy na świecie.

Na podstawie: AA.com.tr, Konrrespondent.net
Źródło: Autonom.pl

3

TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Venom 23.07.2022 13:11

    I jak tam( Mr.Dudek) i (Mateusz wajchę przełuż)wysyłamy kolejne 9 miliardów euro do Ukrainy i wyszystkie czołgi ,dobrze to wszystko rozpracowane ,Kaśka z zboże będzie się zgadzać ,kolejne pieniądze będą płynąć a Rosją i Ukraina się dogadują ,,heheeh,pewnie teraz za serce się zchwytają jak otym przeczytają.Swiat zaczął już to wcześniej zauważać że coś jest nie tak , najpierw Niemcy ,teraz Brazylia ,Paragwaj i inne ,tylko Polacy wierzą i dają oco się poprosi , Gratulacje moje szczere gratulacje,aaa idzie jesień węgla niema ,więc będzie fajnie

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.