Rosja i Chiny źródłami zagrożeń dla NATO

Opublikowano: 15.06.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1154

NATO wprost wskazuje Chiny jako swojego przeciwnika w komunikacie wydanym po szczycie, jaki odbył się dziś, 14 czerwca, w Brukseli.

13 czerwca szczyt G7 wydał oświadczenie potępiające Chiny za łamanie praw człowieka. Dziś komunikat NATO ogłasza: zachowanie Pekinu stwarza „systemowe wyzwania” w obszarach związanych z bezpieczeństwem Sojuszu. Najsurowsze słowa potępienia padają w dokumencie pod adresem Rosji, ale wzmianki, wyrażające zaniepokojenie ambicjami Chin, nie zdarzały się wcześniej w podobnych oświadczeniach.

Bez wątpienia w dokumencie zapisano to, czego oczekiwał prezydent USA Joe Biden, który zaczął podróż po Europie od zapowiedzi, że „Ameryka wróciła” i będzie stanowczo bronić demokracji.

W komunikacie, wydanym na dwa dni przed spotkaniem Joe Bidena z Władimirem Putinem, stwierdzono dosłownie: agresywne działania Rosji stwarzają zagrożenie dla euroatlantyckiego bezpieczeństwa. W innym fragmencie dokumentu czytamy, iż Rosja „zintensyfikowała działania hybrydowe przeciwko członkom NATO i partnerom Sojuszu, także za pośrednictwem państw trzecich” (proxies). Moskwie zarzucono próby wtrącania się w wybory i procesy demokratyczne w krajach NATO, szeroko prowadzone kampanie dezinformacyjne, ataki hakerskie i „destrukcyjne działania służb specjalnych”. W tym kontekście wyrażono szczególną solidarność z Czechami.

O Putinie i wschodniej flance NATO, według oficjalnej informacji, rozmawiali również w kuluarach Joe Biden i polski prezydent Andrzej Duda. Rozmowa trwała kilka minut i nie była oficjalnym spotkaniem. Na takie przed rozmową z Władimirem Putinem amerykański lider umówił się z prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii.

„Wyrażane przez Chiny ambicje i asertywne zachowanie tworzą systemowe zagrożenia dla międzynarodowego porządku opartego na zasadach, w obszarach mających znaczenie dla bezpieczeństwa Sojuszu” – to kolejny fragment komunikatu. NATO obawia się także, że polityka międzynarodowa Chin i rosnące wpływy Pekinu stworzą „wyzwania, na które musimy odpowiadać wspólnie”. Innymi słowy, Amerykanom nie podoba się to, że Chiny chcą być supermocarstwem i nie zamierzają ustępować przed Waszyngtonem.

A państwa NATO zamierzają w tej sprawie, co nie dziwi, trzymać amerykańską linię. Podczas konferencji prasowej po szczycie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oznajmił, że w kwestii Chin między sojusznikami panowała zgodność poglądów.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. hanz3335 16.06.2021 09:11

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.