Rosja i Chiny tworzą alternatywne wobec USA centrum siły

Opublikowano: 17.10.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 399

Moskwa i Pekin coraz lepiej się rozumieją na tle przeciwstawienia się Waszyngtonowi, pisze Bloomberg.

W ostatnich miesiącach pomiędzy państwami nasila się współpraca w sferze bezpieczeństwa. Rosja i Chiny zbliżają się do siebie w sferze wojskowej, przeprowadzając pierwsze wspólne szkolenia na Morzu Południowochińskim i znajdują zbieżności na polu dyplomacji, na przykład, występując wspólnie przeciwko planom Stanów Zjednoczonych rozmieszczenia amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Korei Południowej, zauważa Bloomberg.

„To, że oba państwa mówią o wspólnych działaniach na szczeblu wojskowym to jest bardzo poważne. Zagrożenie ze strony amerykańskiej tarczy antyrakietowej popycha Rosję i Chiny do dalszego zbliżenia. Dla nich polityka powstrzymywania to przede wszystkim powstrzymywanie Stanów Zjednoczonych” – powiedział pracownik naukowy Instytutu Dalekiego Wschodu Rosyjskiej Akademii Nauk Wasilij Kaszyn.

Te działania pokazują, że zbliżenie liderów obu państw – Władimira Putina i Xi Jingpinga – przerasta w bardziej formalne kontakty w sferze bezpieczeństwa, dodaje agencja. Spotkanie w kuluarach BRICS było już czwartym spotkaniem Putina i Xi w ostatnim roku i dwunastym od czasu wstąpienia przewodniczącego Chin na ten urząd.

Według słów rosyjskiego prezydenta, Rosja i Chiny mają „po prostu unikalne wzajemne zaufanie i wsparcie”. W Pekinie, z kolei, podkreśla się, że oba państwa trzymają się jednakowych pozycji w zakresie kluczowych spraw regionalnych, w tym dotyczących Syrii i Afganistanu.

Ślady pogłębiającej się współpracy są zauważalne i poza granicami dyplomacji: w sierpniu Rosja stała się największym dostawcą ropy naftowej dla Chin. Statystyka chińskich celników odnotowała wzrost rozmiaru handlu dwustronnego o 3,6% w porównaniu z odpowiednim okresem roku poprzedniego, kiedy to rozmiary handlu spadły 29% do sumy 68 miliardów dolarów.

„Jestem przekonana, że aktywna współpraca jest bardzo ważna, jednak Pekin i Moskwa stawiają na własne interesy” – cytuje agencja słowa Sarah Lane, pracownika naukowego londyńskiego Royal United Services Institute.

Aby umocnić związki wojskowe z Rosją, Xi musi pokonać ukorzenioną w Chinach opozycję wobec udziału państwa w operacjach zagranicznych. Jednocześnie pozostaje niejasnym, czy Pekin zechce wyraźnie poprzeć Moskwę w konfliktach, gdzie interesy Chin są niewielkie, na przykład w Syrii lub na Ukrainie. Co dotyczy kryzysu syryjskiego, to tutaj strona chińska trzyma się zrównoważonego podejścia.

„Powiedzieliśmy Rosjanom, że Chiny to na razie tylko ekonomiczne, a nie geopolityczne mocarstwo. Wybiórczo zajmujemy się problemami zagranicznymi. Dla nas Bliski Wschód na razie pozostaje nieznanym polem boju globalnych graczy” – uważa starszy pracownik Instytutu Badań Rosyjskich, Wschodnioeuropejskich i Środkowoazjatyckich przy Chińskiej Akademii Nauk Społecznych Chen Yui.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.