Rosja domaga się ekstradycji Hunki z Kanady

Opublikowano: 22.10.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2730

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu podjął kroki w celu ekstradowania członka SS Galizien Jarosława Hunki, nagrodzonego owacją na stojąco w kanadyjskim parlamencie.

Szojgu poinstruował śledczych z Rosji i Białorusi, aby wspólnie sporządzili formalny wniosek do władz kanadyjskich, a także do Interpolu, o ekstradycję ukraińskiego esesmana w „celu przeprowadzenia publicznego procesu”. „Ukrywanie tego nazistowskiego zbrodniarza, czy też po prostu potwora, który ma na rękach krew setek, jeśli nie tysięcy naszych obywateli, w tym dzieci, nie można w żadnym wypadku usprawiedliwiać. Hunka musi ponieść pełną odpowiedzialność za swoje krwawe przestępstwa” – stwierdza w oświadczeniu rosyjski minister obrony. „Fakt bezpośredniego udziału Hunki w okrucieństwach wobec pokojowej ludności radzieckiej (sic!) na terenie obwodu lwowskiego, wówczas terytorium ZSRR, w tym w ludobójstwie Polaków i Żydów, dostarcza wszelkich niezbędnych podstaw do żądania jego ekstradycji i wydania w celu ścigania” – dodał.

14 Dywizja Grenadierów, tzw. dywizja SS Galizien lub „Hałyczyna”, była kolaboracyjną jednostką zbrodniczej formacji Waffen SS, złożoną z ukraińskich ochotników z Galicji. Dowódcą SS Galizien został generał major Fritz Freitag, a szefem sztabu major Wolf Heike. Niemcy powołali tę formację w 1943 r. we Lwowie dla uzupełnienia braków kadrowych. Z części ochotników do SS Galizien Niemcy utworzyli galicyjskie pułki policyjne, które uczestniczyły m.in. w masakrach ludności polskiej w czasie II wojny światowej. Jednostki te dokonały licznych zbrodni w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie w 1944 r., w tym w Hucie Pieniackiej. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Instytut Pamięci Narodowej.

Według Szojgu takie zbrodnie przeciwko ludzkości nie mają przedawnienia. Przypomniał, że Kanada ratyfikowała Konwencję ONZ „o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa”, co jest podstawą prawną.

Polscy urzędnicy również rozważali możliwość wystąpienia o ekstradycję Hunki z Kanady, ale nie podjęli żadnych działań.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.