Rosja chce wprowadzić cyfrowy autorytaryzm

Opublikowano: 27.11.2023 | Kategorie: Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1979

Think tank Ośrodek Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie ocenił ostatnie działania Kremla mające na celu wzmocnienie narzędzi cyfrowego autorytaryzmu. Chodzi o próby przejęcia kontroli nad systemami monitoringu na terenie Federacji Rosyjskiej.

Rosyjskie media związane z ośrodkami władzy poinformowały o planie ministerstwa rozwoju cyfrowego, które zaproponowało stworzenie wspólnej platformy do przechowywania nagrań ze wszystkich systemów monitoringu w Federacji Rosyjskiej. Już teraz szacuje się, że władze mają dostęp do około połowy z 1,2 mln kamer monitoringu w kraju. Według dziennika „Kommiersant” ministerstwo chce zwiększyć tę liczbę do 5 mln do roku 2030 i zintegrować systemy monitoringu z oprogramowaniem umożliwiającym rozpoznawanie twarzy. Według niezależnych mediów resortowy plan miałby objąć również regionalne systemy monitoringu czy kamery zainstalowane w blokach mieszkalnych.

Ministerstwo zapewnia, że ruchy związane ze zwiększeniem liczby kamer oraz szerszy dostęp do tych już funkcjonujących są narzędziem do zwiększenia wykrywalności przestępstw w Rosji. Niezależni obserwatorzy twierdzą jednak, że inicjatywa ma na celu wzmocnienie narzędzi kontroli społecznej i nasilenie represji w kraju.

Zdjęcie: PhotoMIX-Company (CC0)
Na podstawie: GazetaPrawna.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. emigrant001 27.11.2023 09:17

  Na zachodzie działania mające na celu wzmocnienie narzędzi cyfrowego autorytaryzmu nazywa się public service

 2. Stanlley 27.11.2023 09:39

  W samym Londynie jest więcej kamer monitoringu – sam parlament obserwuje 260 kamer, w samym tylko sierpniu 2023 uszkodzono 500 kamer wlepiających mandaty dla ludzi których nie stać na nowe samochody… W GB na jednego mieszkańca przypada 14 kamer!

  To że chcą mieć centralny system do przechowywania to skutek tego że co chwila im robią zamachy i to dość poważne – wysadzenie samochodu z dziennikarką, córką rosyjskiego pisarza i filozofa – przez durni nazywanego propagandystą. Zabicie parlamentarzysty ukraińskiego startującego ze wschodniego okręgu wyborczego… drony atakujące cywilne bloki – mało?

  Jakiś czas temu w podwarszawskim Milanówku zamordowano małżeństwo i kamery…. akurat nie działały… poszukajcie – Kryminatorium, zbrodnia – willa Chimera. Pani wyszła do kościoła i nie wróciła, na całej trasie są kamery ale tam gdzie ślad się urwał to “nie mogli znaleźć nagrań” Czyli są kamery jak trzbaa wlepić mandat a jak obywatelowi dzieje się krzywda to “nie działa”

  podrążcie temat – zapodaję linka z zajawką, punktem odniesienia do dalszych poszukiwań

  https://www.se.pl/warszawa/klatwa-willi-w-milanowku-to-jest-przeklete-miejsce-aa-vq3n-dqRk-fz8Y.html

 3. Dobroca 27.11.2023 19:03

  Na ile się tym interesuję – a się interesuję – w Rosji cyfrowy autorytaryzm ma się jak najlepiej, z trzema istotnymi wyjątkami.
  1. Kto chce żyć, a właściwie klepać biedę po wiejsku i sobie np. hodować kury albo świnkę, tudzież piec prawdziwy chleb na prawdziwym ogniu, nawet węglem podpalanym – nadal może to robić.
  2. Kultura w sensie dziedziny życia społecznego jak była, tak jest: muzyka, w tym pieśni patriotyczne, poza oligarchiczna sztuka dziecięca itd. Ogólnie artyzm. I to nadal wolno uprawiać, sr***c na amerykanizm.
  3. Patriotyzm, wręcz miłość do mateczki Rasji – niezmiennie na najwyższym poziomie. Choć nie da się ukryć, że Żydzi zachodni robią co w ich mocy, by przynajmniej osłabić poparcie/jedność Rosjan pod jurysdykcją Żydów wschodnich z motłochem za zasiekami – istniejącymi (granica polsko-białoruska) lub planowanymi (granica polsko-kaliningradzko/ruska).

 4. Denisrozrabiaka 27.11.2023 19:23

  @stanlley to jest stary artykuł, przynajmniej o starej sprawie informuje, a zakończony ankietą-“czy wierzysz w duchy” moja odpowiedź “nie” (14%) inne odp “tak(70%) i reszta 16% – nie przekonani.
  Mimo wszystko dzięki za wrzutę – ludzie to mają pecha.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.