Zachód i ropa naftowa – 2 – Toksyczny związek

Opublikowano: 21.09.2023 | Kategorie: Filmy dokumentalne

Liczba wyświetleń: 577

Odkrycie ropy w Pensylwanii w 1859 r. zapoczątkowało triumfalne rządy tego surowca. Sojusznicy, którzy stają się konkurentami, wrogowie, którzy stają się przyjaciółmi. Od samego początku ropa jest ściśle związana z kwestią siły i równowagi na poziomie międzynarodowym. Świat przekonał się o tym szczególnie dosadnie podczas wybuchu wojny Jom Kippur (1973), kiedy Izrael został niespodziewanie najechany przez Egipt i Syrię w dniu żydowskiego święta religijnego. Pomoc wojskowa udzielona przez Stany Zjednoczone Tel Awiwowi nie została dobrze przyjęta przez świat arabski, posiadający – na czele z Arabią Saudyjską – 60% produkcji ropy naftowej. OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries, pol. Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową) postanawia drastycznie ograniczyć dostawy: Zachód po raz pierwszy zdaje sobie sprawę ze swojej zależności.

Źródło: Rumble.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Drnisrozrabiaka 22.09.2023 08:22

    1859 “odkrycie” ropy, 1863 – udane powstanie styczniowe na terenach Polski. To powinno znaleźć się w podręcznikach na zachodzie – haha

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.