Roje trzęsień ziemi wokół kanaryjskiego wulkanu

Opublikowano: 19.10.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 382

Nie ustają zjawiska sejsmiczne w obrębie kaldery wulkanu Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma. W ciągu 15 godzin między piątkiem a sobotą rano, wystąpiły 44 trzęsienia o magnitudzie średnio około 2 stopni. Najsilniejszy ze wstrząsów miał 2,7 stopni i wystąpił we środę. Zaobserwowano też zjawisko inflacji terenu w niektórych miejscach wyspy.

Do zjawisk sejsmicznych dochodzi na popularnej wśród turystów wyspie La Palma, należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Eksperci mają nadzieje, że ze względu na niewielką siłę trzęsień ziemi, nie oznaczają one nieuchronnej erupcji, a jedynie świadczą o ruchach magmy.

Jednak czujniki GPS zamontowane na wyspie, wskazują, że na przykład okolica hotelu Teneguia Princess, grunt wzrósł w ciągu ostatnich 12 miesięcy o około 3,5 cm. Ta deformacja może świadczyć o napełniającej się komorze magmowej, co jest przeważnie preludium do erupcji.

Niektórzy wulkanolodzy ostrzegają, że wielu wstrząsów można nie być w stanie w ogóle zarejestrować ze względu na ich niewielką magnitudę. Obecnie naukowcy zamierzają zgromadzić więcej danych na temat obecnej kondycji Cumbre Vieja, a zwłaszcza na temat ilości uwalnianego dwutlenku węgla. Planowane są również badania za pomocą nowoczesnych metod obrazowanie, w celu ustalania struktury wewnętrznej wulkanu.

Możliwość wystąpienia dużej erupcji z wulkanu Cumbre Vieja, budzi spore obawy. Zagraża on nie tylko 86 tysiącom mieszkańców, ale w skrajnym wypadku, może nawet doprowadzić do ogromnego osuwiska w obrębie Oceanu Atlantyckiego. Istnieje zatem ryzyko, że wywołałoby to ogromne tsunami, które przemieszczałoby się z prędkością do 700 kilometrów na godzinę.

Gdyby coś takiego ruszyło w kierunku Afryki, Wysp Brytyjskich i wybrzeża Ameryki Północnej byłby to kataklizm bez precedensu. Estymacje wskazują na to, że w skrajnej sytuacji afrykańskie wybrzeże byłoby zalane w ciągu godziny, a brytyjskie w 3,5 godziny.

Obecnie rejestrowane zjawiska sejsmiczne są zbyt słabe aby mogli je wyczuć ludzie, dlatego jeśli ktoś zamierza wybrać się na wyspę La Palma, nie powinien się obawiać. Przy odrobinie szczęścia nie dojdzie do żadnej intensyfikacji zjawisk sejsmicznych ani wulkanicznych. Jednak trzeba pamiętać o tym, że jadąc na wyspy które są pochodzenia wulkanicznego, można się liczyć od czasu do czasu z takimi atrakcjami jak roje trzęsień ziemi, a nawet erupcje.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o