Rodziny urzędników ZUS wyłudzały miliony złotych

Opublikowano: 02.08.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2

Wygląda na to, że to jedna z największych afer wyłudzeniowych w historii tej instytucji. Okazuje się, że pieniądze na zasiłki chorobowe wyłudzano bezkarnie przez 8 lat. W sumie z ZUS wyciekło kilka milionów złotych.

Sprawę nagłośniła „Gazeta Wyborcza”, której informator zdradził, jak przebiegał cały proceder: członkowie rodzin urzędników zatrudnionych w legnickim Zakładzie zakładali firmy, opłacając przy tym najwyższą możliwą wysokość składki. Po chwili szli na zwolnienia i otrzymywali zasiłek chorobowy.

Najniższa składka, o jaką najczęściej występuje przedsiębiorca, to 65 zł. Oni wykupowali składki w wysokości kilkuset złotych. Na zwolnienie można legalnie iść już po kwartale. I tak też było. W takich wypadkach jednak ZUS ma obowiązek wszcząć postępowanie sprawdzające, czy nie doszło do wyłudzenia a firma nie jest typowym „słupem”, ale nikt w Legnicy nie spieszył się z kontrolami. Co więcej, z wypowiedzi informatora gazety można wywnioskować, że w Zakładzie panowało na takie praktyki totalne przyzwolenie.

“Mimo że doszło do ewidentnych wyłudzeń, szeregowi pracownicy mówią wprost: my tych ludzi nie potępiamy, tak bowiem kończy się oszczędzanie na administracji państwowej. Gdy referentowi proponuje się 2,5 tys. zł brutto, a inspektorowi ok. 3 tys., to trudno się dziwić, że chcą dorobić na boku” – konkluduje dziennikarskie źródło.

Ci, którzy w ten sposób „zabezpieczali” swoje rodziny, czyli dwie naczelniczki, informatycy oraz pracownicy wydziału ubezpieczeń i zasiłków (w sumie kilkanaście osób) straciło już pracę. Dyrektor i zastępca dyrektora legnickiego ZUS również zostali odwołani.

Złamano jeszcze jedną zasadę obowiązującą w ZUS: urzędnik powinien wyłączyć się ze sprawy w sytuacji, kiedy miałby zdecydować o przyznaniu świadczenia bądź skontrolować swoich krewnych.

„Gazeta Wyborcza” cytuje wewnętrzny okólnik rozesłany do oddziałów przez Gertrudę Uścińską. Szefowa ZUS pisze w nim, iż kontrola „wykazała istotne nieprawidłowości w zakresie wypłaty świadczeń krótkoterminowych, u podłoża których leżało zjawisko konfliktu interesów oraz brak nadzoru kadry kierowniczej jednostki”. I że „wypłaty były dokonywane na rzecz osób powiązanych rodzinnie i osobowo z wieloma pracownikami tej jednostki”.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ