Rodzina saudyjskiego dziennikarza „przebaczyła” jego zabójcom

Opublikowano: 22.05.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 613

Wraca sprawa brutalnego zamordowania dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego, zamordowanego w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Turcji. Oficjalnie ogłoszono, że jego rodzina zdecydowała się „przebaczyć” osobom zamieszanym w tę zbrodnię, co najprawdopodobniej pozwoli im uniknąć kary śmierci. Z tego powodu pojawiły się doniesienia o możliwości przekupienia bliskich Chaszukdżiego przez saudyjskie władze.

Przypomnijmy, że przebywający na politycznej emigracji saudyjski dziennikarz został zamordowano na początku października 2018 roku. Miał on udać się do konsulatu w Stambule, a tam został zamordowany przez agentów służb Arabii Saudyjskiej. Jego ciało zostało następnie poćwiartowane i najprawdopodobniej rozpuszczone w kwasie. Amerykańskie CIA przychyla się dodatkowo do tezy, że za zabójstwem stał saudyjski następca tronu, Mohammed bin Salman.

W grudniu ubiegłego roku wymiar sprawiedliwości Arabii Saudyjskiej poinformował o skazaniu w tej sprawie na karę śmierci pięciu osób, których dane nie zostały jednak podane do publicznej wiadomości. Zdaniem zachodnich mediów proces dotyczył jednak tylko osób wykonujących polecenia, natomiast w ogóle nie zajęto się ewentualnymi mocodawcami tego morderstwa.

Teraz w mediach pojawiło się oświadczenie podpisane przez synów Chaszukdżiego. Napisali oni w portalu społecznościowym Twitter, że zdecydowali się przebaczyć zabójcom swojego ojca, ponieważ „jeśli człowiek wybacza i dokonuje pojednania, oczekuje swojej nagrody od Boga”. Zgodnie z obowiązującym w Arabii Saudyjskiej prawem szariatu ta deklaracja najprawdopodobniej uratuje życie pięciu skazanym osobom.

W związku z oświadczeniem synów saudyjskiego dziennikarza pojawiły się oczywiście spekulacje, iż zostali oni opłaceni przez saudyjską rodzinę królewską w zamian za milczenie oraz przebaczenie zabójcom. Już w zeszłym roku amerykański dziennik „Washington Post”, dla którego pracował zresztą Chaszukdżi, pisał o otrzymaniu przez dwójkę mężczyzn domów wartych miliony dolarów oraz wysokiej miesięcznej kwoty wypłacanej przez władze w Rijadzie.

Na podstawie: reuters.com, dailymail.co.uk
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o