Roboty zastąpią wkrótce 50% siły roboczej w Japonii

Opublikowano: 05.12.2015 | Kategorie: Gospodarka, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1060

Roboty wyposażone w samodoskonalące się systemy sztucznej inteligencji już w ciągu dwóch dekad będą w stanie wykonać ponad jedną trzecią prac, które są obecnie wykonywane przez ludzi. Wiele branż czekają fundamentalne zmiany.

Z raportu organizacji Nomura Research Institute wynika, że utratą pracy na rzecz robotów mogą być zagrożeni na przykład taksówkarze, których pewnie zastąpią autonomiczne samochody. W tarapatach mogą być też pracownicy supermarketów, dozorcy w hotelach, a nawet ochroniarze.

Eksperci Instytutu Nomura przeprowadzili analizę komputerową wiedzy i umiejętności potrzebnych do robotyzacji najbardziej popularnych zawodów w Japonii. Prognoza wykazała, że ​​przyszłe inteligentne urządzenia będą w stanie przeprowadzić 250 tysięcy różnych rodzajów prac, które wzięto pod uwagę w tym badaniu. Obecnie są one wykonywane w Japonii przez około 25 mln osób, czyli mniej więcej 49 procent siły roboczej w tym kraju.

Badania wykazały również, że istnieją branże, w których roboty nie będą w stanie zastąpić ludzi pracujących w zawodach dotyczących aktywnej komunikacji z ludźmi. Na przykład nie jest spodziewane zastępowanie robotami lekarzy, nauczycieli czy fryzjerów. To samo odnosi się do zawodów, które wymagają kreatywności. Eksperci uważają jednak, że rozwój automatyki i robotyki może doprowadzić do zaniku wielu zawodów.

Japończycy prowadzą takie badania głównie ze względu na szybkie starzenie się społeczeństwa. Powoduje to wciąż rosnące niedobory siły roboczej. Eksperci uważają, że jeśli obecne tendencje demograficzne nie zmienią się do 2040 roku, w Japonii będzie mieszkać ponad 36% obywateli w wieku powyżej 65 lat.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. BrutulloF1 05.12.2015 11:53

    Spodziewany powrót Kamikaze.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.