Roboty mogą zapełnić lukę na rynku pracy

Opublikowano: 22.01.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1200

Niepokojące dane dotyczące polskiej demografii nie są niczym nowym. Stale maleje liczba osób w wieku produkcyjnym, dlatego przedsiębiorcom coraz trudniej jest znaleźć nowych pracowników. W wypełnieniu tej luki może pomóc robotyzacja, która jest coraz lepiej oceniana przez Polaków. Zwłaszcza, że w tym zakresie w Polsce mamy do czynienia ze sporymi zaległościami.

Według statystyk, w 2019 roku w wieku produkcyjnym znajdowało się niewiele ponad 23 mln Polaków. Dziewięć lat wcześniej liczba ta wynosiła 24,8 mln, a prognozy Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na stałe przyspieszanie tego trendu. Biznes narzeka z tego powodu na malejącą podaż młodych pracowników na rynku pracy, stąd między innymi naciska on na dalsze otwieranie granic dla imigrantów.

To oczywiście problem nie tylko samej Polski, ale praktycznie wszystkich państw rozwiniętych. Pomóc w jego rozwiązaniu może robotyzacja. Zwłaszcza, że według sondaży pracownicy są coraz przychylniej nastawieni do automatyzacji pracy. Badanie przeprowadzone przez Abile Consulting wskazuje, że blisko 65 proc. pracowników nie obawia się utraty pracy, gdy w zatrudniającej ich firmie wprowadzone zostaną bardziej innowacyjne rozwiązania.

Portal PulsHR.pl cytuje Mariusza Gołębiewskiego, wiceprezesa Abile Consulting. Jego zdaniem demografia będzie w coraz większym stopniu czynnikiem hamulcowym dla rozwoju gospodarczego. Właśnie z tego powodu konieczna jest automatyzacja. Przedsiębiorstwa mają zresztą wymagać od swoich pracowników podejmowania bardziej kreatywnych działań, a nie powtarzania tych samych, rutynowych czynności.

Należy podkreślić, że pod tym względem Polska znajduje się w ogonie Unii Europejskiej, dlatego ma sporo zaległości do nadrobienia. Na każde 10 tys. pracowników przypadają w Polsce zaledwie 42 roboty przemysłowe. Dla porównania: w Czechach jest ich 135, natomiast na Węgrzech dokładnie 84.

Na podstawie: Pulshr.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Wolfman
Użytkownik
Wolfman

Płace są tak nieziemskie że młody jak tylko wchodzi w wiek produkcyjny to się pakuje i wyjeżdża grzybki sortować za 4x tyle

Stanlley
Użytkownik

Taka zagadka – podatek i ZUS od pracownika to 50% jego pensji, jak więcej zarabia to i 70%*… Pracownikowi trzeba zapłacić tyle by przynajmniej wyżył – jak tu zapłącić gdy haracze są tak horendalne?

No i właświca część zagadki – ile koszuje haracz za pracę robota? Otóż mniej niż zero – bo cenę robota to jeszcze w koszty sobie wrzucisz!

* podatek dochodowy + ZUS , na dokładkę VAT który pracownik musi płacić przy każdym zakupie, akcyzę itp…