Robotnicy przymusowi w Stoczni Gdańskiej

Opublikowano: 11.07.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 545

Po tym jak VICE zdobył raport świadczący, że spawacz z Korei Północnej stracił życie w gdyńskiej stoczni CRIST, ekipa filmowa VICE (Sebastian Weis i Manuel Freundt) odkryła, które polskie firmy zatrudniają pracowników z Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Kto korzysta na wyzysku i uwłaczających warunkach pracy? Śledztwo wykazało, że (świadome bądź nie) korzyści z tego procederu czerpią norweskie, duńskie, brytyjskie i niemieckie firmy – nie wspominając o reżimie w Pjonjangu.

Filmowcom udało się rozmawiać z północnokoreańskimi pracownikami, trzymanymi w odosobnieniu i pod nadzorem, którzy byli najprawdopodobniej zbyt wystraszeni ryzykiem kary, aby opowiedzieć o swojej sytuacji życiowej.

VICE zdobył niepublikowane wcześniej dokumenty wskazujące, ile zarabiają pracownicy z Korei Północnej w Polsce. Zdobyliśmy dostęp do poufnych materiałów, takich jak umowy, rachunki, rejestry osób, kopie paszportów i danych dotyczących ludności przemyconych z Korei Północnej, które świadczą, że jedna z polskich firm najprawdopodobniej prowadzona jest przez wysokiego rangą oficera koreańskich wojsk.

Film dokumentalny ujawnia skomplikowaną sieć zorganizowanego wyzysku, chaosu biurokratycznego, urzędowej obojętności i politycznej ignorancji, która rozciąga się aż do Komisji Europejskiej. Przede wszystkim jednak dokument zwraca uwagę na warunki, które można nazwać jedynie pracą przymusową (zgodnie z definicją Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz Międzynarodowej Organizacji Pracy).

Film zadaje pytanie, czy obecność przymusowych robotników z Korei Północnej w Polsce to biurokratyczny błąd, a może jednak wynik polityki gospodarczej, która przymyka oko na konsekwencje, póki europejskie firmy czerpią zyski – nawet jeżeli w ten sposób reżim Kima obchodzi międzynarodowe sankcje i wypełnia państwową kasę dewizową walutą.

Źródło: GrecjawOgniu.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.