Robot otrzymał obywatelstwo Arabii Saudyjskiej

Opublikowano: 27.10.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

25 października 2017 – ta data zapisze się w historii ludzkości. Po raz pierwszy w dziejach robotowi nadano prawa obywatelskie. Co ciekawe, zrobiono to w kraju, w którym niektóre prawa dla ludzi są mocno ograniczone…

Na kongresie Future Investment Initiative w Arabii Saudyjskiej odbyło się wystąpienie Sophii, humanoidalnego robota wyprodukowanego przez Hanson Robotics z Hongkongu. Szefowie firm specjalizujących się w najnowocześniejszych technologiach, cyfrowi innowatorzy i wizjonerzy z uwagą wsłuchiwali się w słowa Sophii.

Co ciekawe, “kobieta” wystąpiła bez nakrycia głowy i nie była ubrana w abaję, tradycyjny strój, który obywatelki Arabii Saudyjskiej muszą nosić w miejscach publicznych. Jak świat długi i szeroki internauci kpili, iż w jednym z najbardziej konserwatywnych krajów arabskich byle robot ma więcej praw, niż kobieta…

Współczesna robotyka nie jest jeszcze tak zaawansowana, aby nie móc odróżnić człowieka od androida, ale trzeba przyznać, że Sophii dysponuje dużą gamą gestów i ruchów zaskakująco udanie imitujących ludzkie, choć czasami wygląda dość… przerażająco. Zobaczcie zresztą sami:

“Jestem zaszczycona i dumna z tego wyjątkowego wyróżnienia. Bycie pierwszym robotem, którego uhonorowano przyznaniem obywatelstwa, stało się faktem historycznym” – mówiła na FII.

Warto przypomnieć, że jeszcze nie tak dawno Sophie w jednym z wywiadów żartowała, że chce… zniszczyć ludzkość!

Posługiwanie się sarkazmem i ironią jest jedną z cech sztucznej inteligencji opracowanej w laboratoriach Hanson Robotics. Jak zapewnia szef firmy, David Hanson, docelowo podobne “modele” mają być wykorzystywane do wykonywania prostych prac choćby w infoliniach czy w punktach obsługi klienta.

Czy mamy do czynienia z prawdziwym przełomem w robotyce i już wkrótce na naszych ulicach pojawią się androidy? Do tego jeszcze daleka droga. “Sophie to bardzo skomplikowana i zaawansowana technologicznie zabawka, ale nadal zabawka. A całe to zamieszanie z przyznaniem jej obywatelstwa, to bardziej akcja promocyjna Future Investment Initiative, niż cokolwiek innego” – komentował Tomasz Domański, ze specjalistycznego portalu “Spider’s Web”.

Źródło: PolishExpress.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Aida
Użytkownik

Włączyłam ten pierwszy film dziecku, żeby sprawdzić czy będzie miała miejsce “dolina niesamowitości”. Potwierdzam, że działa.

Fenix
Użytkownik
Fenix

Obraz mimiki i mowy , w 3D. Czy może tworzyć cokolwiek sam/a ? Oprócz odtwarzana zapisanej informacji bezmyślnie ( automatyczna sekretarka) .
I kto trzyma pilota by androida wyłączyć ?
Człowiek to istota z wymiaru 5D, dąży do wymiaru 6D,