Liczba wyświetleń: 780
Inżynierowie z Instytutu Technologicznego w Massachusetts zbudowali malutkiego zdalnie sterowanego robota, przypominającego nić. Ten niewielki wynalazek posiada liczne zastosowania medyczne – może między innymi usuwać zatory u pacjentów z udarem mózgu.
Yoonho Kim i jego zespół stworzył w laboratorium specyficznego robota, wykonanego ze stopu niklu i tytanu oraz pokrytego hydrożelem, dzięki czemu jest giętki i sprężysty. Nawet po wygięciu może powrócić do swojego pierwotnego kształtu. Robot został również wyposażony w cząsteczki magnetyczne, dzięki którym naukowcy mogą sterować nim zdalnie z pomocą pola magnetycznego.
Urządzenie zostało wykonane w taki sposób, aby potrafiło „przeciskać się” przez naczynia krwionośne mózgu. Podczas testów wykazano, że robot z powodzeniem może przechodzić przez bardzo wąskie tunele i pokonywać różne przeszkody.
Naukowcy twierdzą, że „zrobotyzowana nić” może wykonywać różne zadania bezpośrednio w ludzkim mózgu, np. dostarczać leki zmniejszające krzepliwość krwi lub rozbijać skrzepy z pomocą światła laserowego – tę drugą możliwość potwierdzono podczas demonstracji.
Dzięki tej niewielkiej maszynie, wykonanie procedur wewnątrznaczyniowych będzie w przyszłości znacznie łatwiejsze. Chirurdzy nie będą już musieli wprowadzać cienkich drutów do naczyń krwionośnych pacjentów. Zamiast tego, wprowadzą „zrobotyzowane nici” i cały zabieg zostanie wykonany zdalnie. W najbliższej przyszłości, naukowcy zamierzają przeprowadzić eksperymenty na żywych zwierzętach.
Autorstwo: John Moll
Na podstawie: MIT.edu
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl