Robert Mugabe nowym liderem Unii Afrykańskiej

Opublikowano: 02.02.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 570

Prezydent Zimbabwe, 90-letni Robert Mugabe został nowym przewodniczącym Unii Afrykańskiej, zastępując na tym stanowisku prezydenta Mauretanii Muhammada uld Abd-Alziza. Mugabe jest najstarszym i najbardziej kontrowersyjnym liderem afrykańskim. Jego wybór został przyjęty owacją podczas zjazdu liderów UA w stolicy Etiopii Addis Abebie.

Początkowo był on chwalony w zachodnich stolicach, głosząc rasowe i narodowe pojednanie po zdobyciu władzy w 1980 roku w wyniku zbrojnej walki czarnych partyzantów przeciwko białej mniejszości. Zimbabwe uzyskało niepodległość od Wielkiej Brytanii. W wielu krajach afrykańskich jest on postrzegany jako bohater walki z kolonializmem i imperializmem. Jednak jego blask szybko zgasł za sprawą brutalnych represji wobec przeciwników politycznych, katastrofalnych w skutkach reform rolnych, które doprowadziły do załamania sektora rolnego w Zimbabwe. Jednym z punktów reform rolnych Mugabe było wywłaszczanie białych właścicieli ziemskich i oddawanie ich ziemi czarnym, w większości niewykwalifikowanym właścicielom.

Urodzony w 1924 roku Mugabe od młodych lat interesował się polityką, był marksistą. Studiował na uniwersytecie Fort Hare w Republice Południowej Afryki, gdzie spotkał wielu przyszłych liderów RPA. Jako członek czarnych organizacji narodowych, zakazanych przez białe władze, Mugabe został aresztowany w 1964 roku i kolejne dziesięć lat spędził w więzieniach i obozach.

Zwolniony z więzienia w 1974 roku utworzył organizację/partię Zimbabwe African National Union (ZANU) i wyjechał do Mozambiku, aby organizować zbrojny opór przeciwko białemu rządowi Rodezji. Problemu ekonomiczne i wojna partyzancka doprowadziły do negocjacji rządu z ZANU, po których czarni, na czele z Mugabe, objęli władzę w kraju.

Po dojściu do władzy Mugabe szybko zaczął się rozprawiać z politycznymi przeciwnikami. Krwawo zdławił bunt plemienia Ndebele dzięki swojej, wyszkolonej w Korei Północnej, Piątej Brygadzie. Zdławienie buntu kosztowało życie 20 000 jego przeciwników, których zabito w latach 1982-1986.

W 2000 roku rozpoczął wprowadzanie swoich niesławnych reform rolnych i wywłaszczanie białych rolników, którym często siłą odbierano ich gospodarstwa. W kolejnych latach Mugabe oskarżany był na świecie o poważne naruszenia praw człowieka, używanie przemocy w celach politycznych oraz fałszowanie wyborów. Wielka Brytania odebrała mu nadany niegdyś honorowy tytuł szlachecki, a USA i państwa europejskie nałożyły sankcje na prezydenta i jego współpracowników.

Mugabe otrzymał zakaz przyjazdu do Europy, a odpowiedzialnością za niepowodzenia w prowadzeniu kraju i coraz większe problemy gospodarcze oraz wynikająca z nich biedę obarczał zachodnie sankcje. Postanowił on rozszerzyć swoje plany „przejmowania Afryki przez czarnych” i zażądał od zagranicznych firm podziału ich kapitału z mieszkańcami Zimbabwe, co odstraszyło wielu inwestorów. Prezydentowi zarzuca się także nepotyzm; swoją drugą żonę Grace Marufu awansował na wysokie stanowisko w partii, co wywołało spekulację wewnątrz niej, że chce uczynić ją swoją następczynią w razie przejścia na emeryturę lub śmierci.

W przemówieniu po wyborze go na lidera UA Mugabe podkreślił, że nadal zamierza uprawiać politykę „odzyskiwania Afryki”. „Afrykańskie zasoby powinny należeć do Afryki i nikogo innego, z wyjątkiem tych, których witamy jako przyjaciół. Mamy przyjaciół ale imperialistom i kolonizatorom mówimy nie!” – powiedział.

Obert Gutu z opozycyjnej partii Ruch na rzecz Demokratycznej Zmiany powiedział: „Mugabe zmiażdżył demokrację w Zimbabwe, on i jego partia zrujnowali także gospodarkę”.

Na podstawie: thezimbabwemail.com, timeslive.co.za
Źródło: Autonom


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.