Robaki pasożytnicze zwierząt domowych zagrażają ludziom

Opublikowano: 25.12.2021 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1668

Badanie przeprowadzone przez Centrum Ekologii Chorób Zakaźnych na Uniwersytecie Georgia pokazuje, że robaki pasożytnicze, zarażające zwierzęta domowe, w tym koty i psy, mogą łatwo przeniknąć do organizmu ludzkiego, w przeciwieństwie do innych rodzajów robaków.

Nasza relacja z naszymi ukochanymi zwierzakami może być główną przyczyną infekcji nowymi rodzajami pasożytniczych robaków. Zabawa ze zwierzętami i karmienie zwiększa ryzyko infekcji. Według Światowej Organizacji Zdrowia pasożytnicze robaki lub robaki pasożytnicze zarażają obecnie 1,5 miliarda ludzi na całym świecie. Niektóre z tych pasożytów są prawie nieszkodliwe, podczas gdy inne powodują szereg poważnych chorób, tj. schistosomatozę i filariozy.

W najnowszym badaniu przyjrzano się 737 gatunkom pasożytniczych robaków, które zarażają głównie dzikie i domowe ssaki. Spośród nich 137 było w stanie zarazić ludzi. Naukowcy zbadali, jakie rodzaje pasożytniczych robaków są zdolne do przenoszenia infekcji na ludzi. Stwierdzono, że robaki, które zarażają koty, psy lub ryby, są bardziej podatne na infekcje u ludzi. Pasożyty o zasięgu geograficznym są również bardziej podatne na przenoszenie się ze zwierząt na ludzi.

Ponadto znaczenie badania polega na tym, że zidentyfikowano trzy typy robaków, które obecnie nie są w stanie zarażać ludzi, ale wykazują takie oznaki, że istnieje 70% szans na to, że będą w stanie przenosić infekcję w najbliższej przyszłości. Do takich gatunków należą Paramphistomum cervi, płazińce występujące głównie u zwierząt gospodarskich i niektórych dzikich zwierząt, tj. Schistocephalus solidus, rybi tasiemiec, który zaraża również ptaki i gryzonie oraz Strongyloides papillosus, owsik występujący głównie u zwierząt gospodarskich.

„Pasożytnicze infekcje robakopodobne u ludzi mają starożytne pochodzenie i zawsze będziemy z nimi kojarzyć. Jednak ze względu na zmianę klimatu i zwiększone zapotrzebowanie na białko zwierzęce spodziewamy się, że infekcja ludzi robakami pasożytniczymi będzie nadal rosła ”- tłumaczy autor badania John Drake, emerytowany profesor ekologii.

Naukowcy są przekonani, że potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, w jaki sposób można kontrolować rozprzestrzenianie się pasożytniczych robaków wśród ludzi. Wyniki prac ukazały się w czasopiśmie Philosophical Transactions.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.