RFID zagrożeniem dla pacjenta

Opublikowano: 27.06.2008 | Kategorie: Zdrowie

Liczba wyświetleń: 573

Sprzęt medyczny może się wyłączyć jeśli w jego pobliżu znajdzie się znacznik RFID – wynika z badań przeprowadzonych na Vrije Universiteit Amsterdam. Może to niepokoić, bo urządzenia RFID są coraz częściej stosowane do identyfikacji pacjentów w szpitalach.

Znaczniki RFID, czyli małe układy pozwalające na radiową identyfikację towarów, ludzi, banknotów itd. są już wykorzystywane w europejskich szpitalach do identyfikacji pacjentów. Chorzy noszą na nadgarstku opaski ze znacznikiem, dzięki czemu nawet po utracie przytomności lekarz może uzyskać niezbędne informacje za pomocą przenośnego czytnika.

Badacze z Amsterdamu pod kierownictwem Erika Jana van Lieshouta postanowili sprawdzić wpływ urządzeń RFID na sprzęt medyczny, sprawdzając jak zachowuje się on w pobliżu tagów RFID. Do badań wykorzystano zarówno znaczniki aktywne (posiadające własne źródło zasilania) jak i pasywne (zasilane są za pomocą pola wytwarzanego przez antenę czytnika).

Przeprowadzono w sumie 123 testów na różnych urządzeniach: respiratorach, pompach infuzyjnych, urządzeniach do dializy i stymulatorach serca. W 34 przypadkach stwierdzono wpływ urządzenia RFID na działanie sprzętu, a w 24 przypadkach ten wpływ opisany był jako „znaczny” (tzn. wymagający interwencji pielęgniarki) lub „groźny” (stwarzający niebezpieczeństwo dla pacjenta).

W przypadkach najgroźniejszych dochodziło do całkowitego zatrzymania pompy infuzyjnej, zmiany ustawień respiratora i zakłóceń w pracy zewnętrznych stymulatorów serca. Niektóre z tych niebezpiecznych przypadków zanotowano, gdy znacznik RFID znajdował się ok. 25 cm. od urządzenia.

Autorzy badań podkreślają, że nie zależy im na zdyskredytowaniu rozwiązań RFID w służbie zdrowia. Przeciwnie – przyznają oni, że potencjał tej technologii jest ogromny. Badania pokazały jednak, że konieczne jest upewnienie się, iż układy stosowane są w sposób bezpieczny dla pacjentów.

Poza tym trzeba mieć na uwadze, że najbardziej niebezpieczne w szpitalach mogą być tagi RFID nie pochodzące ze szpitala, a stosowane np. do kontroli przepływu towarów lub w dokumentach. Znaczniki te nie są projektowane z myślą o bezpieczeństwie pacjenta i dlatego mogą być przyczyną problemów.

Autor: Marcin Maj
Na podstawie: Reuters, BBC
Źródło: Dziennik Internautów

image_pdfimage_print

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Raptor 27.06.2008 10:12

    Jak będą je wszczepiać do pośladków, to może rozruszniki serca będą bezpieczne. Gorzej jeśli ktoś komuś usiądzie na klacie 😀

  2. Sokrates 27.06.2008 11:44

    Skoro ktoś daje się znakować jak bydło, to i nie dziwne jeśli jak bydło będzie traktowany. Mikrochipy to nic innego jak tylko bardziej wyrafinowany sposób znakowania niewolników. Dla iluzorycznego pojęcia bezpieczeństwa i wygody ludzie sprzedają swoją wolność, ale czy można ich jeszcze nazywać ludźmi?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.