Reykjavik ogłosił bojkot izraelskich produktów

Opublikowano: 20.09.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 746

Radni stolicy Islandii przegłosowali uchwałę wzywającą miejskie służby do bojkotu produktów z Izraela, dopóki ten nie zakończy okupacji terytoriów palestyńskich i terroru wobec tamtejszej ludności. Izraelskie MSZ, oczywiście, oskarżyło Islandczyków o antysemityzm. Chodzi o uchwałę przyjętą większością lewicowych radnych, która dyrektywą zaleca miejskim spółkom rezygnację z towarów wyprodukowanych w Izraelu. Lokalni politycy chcą w ten sposób przyłączyć się do międzynarodowej kampanii, której celem jest wywarcie presji na izraelskie władze, które prowadzą brutalną politykę represji, nalotów, mordów i apartheidu wobec Palestyńczyków na Terytoriach Okupowanych. Bojkot ma trwać tak długo, dopóki Jerozolima nie wycofa swoich żołnierzy z bezprawnie zajmowanych terenów, na których ma powstać niepodległa Palestyna.

Uchwała jest pomysłem popularnej działaczki i radnej Socjaldemokratycznego Sojuszu – Bjorl Vilhelmsdottir, dla której jest to ostatnia inicjatywa przez przejściem na polityczną emeryturę. Oprócz jej ugrupowania za bojkotem zagłosował również Sojusz Zielonej Lewicy. „Jesteśmy małym północnym miastem ale robimy co możemy żeby przyczynić się do zakończenia izraelskie okupacji” – mówiła w wywiadzie dla islandzkiej telewizji RUV przedstawicielka tej formacji – Soley Tomasdotting.

Rzecznik izraelskiego MSZ określił stanowisko islandzkich radnych jako „wulkan nienawiści (…) bez żadnego powodu ani uzasadnienia”.

W odwecie stolica Islandii została też w piątek wciągnięta na prowadzoną przez Centrum Simona Wiesenthala z Los Angeles czarną listę miejsc, których nie powinni odwiedzać żydowscy turyści. Z informacji MSZ wynika, że islandzkie biura podróży zarejestrowały już pewną liczbę odwołanych wyjazdów do Islandii – kraju, dla którego turystyka jest jedną z kluczowych gałęzi gospodarki.

Pojawiły się również absurdalne (radnym nie chodziło o niechęć do konkretnego narodu, a o sprzeciw wobec polityki rządu) oskarżenia o antysemityzm, wysunięte przez Centrum Wiesenthala. „Skoro radni tego miasta przyjmują skrajne antyżydowskie i antysemickie prawo, wszystkim członkom wspólnoty żydowskiej, którzy chcieliby się tam udać, doradzamy ostrożność” – to fragment iście kuriozalnego komunikatu, opublikowanego przez tę instytucję.

Decyzja spotkała się również z krytyką prawicowego islandzkiego rządu, który twierdzi, że zalecenia rady są sprzeczne z prawem lokalnym i międzynarodowym. „Uchwała nie jest zgodna ani z prawem islandzkim, ani z zobowiązaniami w zakresie zamówień w ramach Światowej Organizacji Handlu” – twierdzi resort spraw zagranicznych.

“Kontrowersyjna decyzja Rady Miasta Reykjavik, która wezwała wszystkich do bojkotu produktów izraelskich zostanie wycofana” – poinformował burmistrz Reykjaviku, Dagur B. Eggertsson. Podczas przemówienia w radiu RÚV, Eggertsson zapowiedział, że wniosek zostanie zmieniony tak, aby wskazywał, że Rada będzie bojkotowała tylko te towary, które są wyprodukowane na terytoriach okupowanych. Burmistrz zwrócił uwagę na to, że Rada Miasta Reykjavik powinna wycofać wniosek w jego obecnej formie. Dalsze działania zostaną podjęte po wcześniejszych konsultacjach.

Wcześniej do akcji bojkotu izraelskich produktów, usług i inwestycji w tym kraju przyłączyło się kilkaset miast, organizacji pozarządowych i prywatnych firm. Kampania przyniosła imponujące rezultaty. Jak podaje Rada ONZ ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) – 2014 roku inwestycje zagraniczne w Izraelu spadły o 46 proc. w porównaniu z 2013 r.

Autorstwo: PN (1-4, 6, 7, 9), jkl (5), Iceland News (8)
Źródła: Strajk.eu, Lewica.pl, IcelandNews.is
Kompilacja 3 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. jeszcze 20.09.2015 10:53

    Brawo Islandia!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.