Rewolucyjny silnik jodowy przetestowano w kosmosie

Opublikowano: 05.02.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2268

Jeszcze na początku listopada ubiegłego roku, francuski startup ThrustMe wysłał w kosmos pierwszy na świecie silnik rakietowy zasilany jodem. Został on zainstalowany na małym satelicie CubeSat 12U i osiągnął orbitę za pomocą chińskiej rakiety nośnej Changzheng-6. Faza testów potrwała dłużej niż zakładano, jednak ostatnio stwierdzono, że zakończyła się ona sukcesem.

Wiadomo, że silnik był kilkukrotnie uruchamiany na przełomie grudnia i stycznia. Za każdym razem, trwało to około 90 minut. Podczas testów, udało się skorygować wysokość satelity względem orbity Ziemi, o około 700 metrów. Przedstawiciele ThrustMe, traktują to jako dowód na to, że jod może zostać uznany za odpowiednie paliwo do napędu elektrycznego i stanowi krok w kierunku komercjalizacji nowego systemu.

Główną zaletą jodu jest jego ekonomiczność. W przeciwieństwie do wielu tradycyjnych paliw rakietowych i satelitarnych, jod jest nietoksyczny i pozostaje w stanie stałym w temperaturze pokojowej. Nie wymaga również skomplikowanego systemu obniżania ciśnienia, aby przejść w stan gazowy. Dzięki temu praca z nim jest łatwiejsza i tańsza. Eksperci uważają, że użycie nowego paliwa pomoże również oczyścić niebo z kosmicznych śmieci. Dzięki temu iż są one niezwykle małe i tanie, można je łatwo zutylizować po zakończeniu misji.

Autorstwo: M@tis
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 9, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o