Republikanie blokują pomoc dla Ukrainy i Izraela

Opublikowano: 08.12.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1821

Republikańscy senatorowie w Stanach Zjednoczonych zablokowali nowe finansowanie w wysokości 106 miliardów dolarów na rzecz Ukrainy i Izraela. Decyzja ta jest odpowiedzią na brak reform imigracyjnych, które Republikanie domagali się włączyć do pakietu pomocy. Prezydent Joe Biden ostrzegł, że brak tych środków będzie miał poważne konsekwencje dla Kijowa i stanowi „prezent” dla prezydenta Rosji Władimira Putina.

Biden podkreślił, że środki te miały pomóc Ukrainie w utrzymaniu presji na Rosję podczas miesięcy zimowych, a także wspierać Izrael i Gazę. Cała 49-osobowa mniejszość Republikańska w Senacie zagłosowała przeciwko propozycji, wskazując na brak działań rządowych wobec około 10 tys. migrantów przekraczających granicę z Meksykiem każdego dnia.

Niezrzeszony współpracujący z Demokratami lewicowy senator Bernie Sanders również zagłosował przeciwko ustawie. W przesłanych do Demokratów na początku tygodnia uwagach Sanders przekazał, że zgadza się z wieloma zapisami ustawy, w tym z poparciem dla pomocy humanitarnej i prawem Ukrainy do obrony jednak nie zgadza się na bezwarunkowe przekazywanie pieniędzy Izraelowi. „Nie wierzę, że powinniśmy dawać prawicowemu ekstremistycznemu rządowi Netanjahu dodatkowe 10,1 miliarda dolarów bez żadnych zobowiązań” – powiedział Sanders. „Izrael ma absolutne prawo bronić się przed terrorystami z Hamasu, którzy zaatakowali go 7 października” – dodał Sanders. „Nie mają jednak prawnego ani moralnego prawa do zabijania tysięcy niewinnych palestyńskich mężczyzn, kobiet i dzieci” – podkreślił. „To, co robi rząd Netanjahu, jest niemoralne, stanowi naruszenie prawa międzynarodowego i Stany Zjednoczone nie powinny być współwinne tych działań” – zaznaczył senator.

Kreml z zadowoleniem przyjął pat w Kongresie, wyrażając nadzieję, że ustawodawcy będą nadal blokować prośby Białego Domu o pomoc. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że Biały Dom próbuje „spalić pieniądze amerykańskich obywateli w piecu ukraińskiej wojny”.

Biden apelował wcześniej do Republikanów, ostrzegając, że zwycięstwo Rosji nad Ukrainą pozostawiłoby Moskwę w pozycji do ataku na sojuszników NATO i wciągnięcia amerykańskich wojsk do wojny. „Jeśli Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na tym” – powiedział Biden.

Bezpieczeństwo granicy z Meksykiem stało się główną przeszkodą w kontynuacji wsparcia dla Ukrainy. Republikanie w Domu i Senacie opowiadają się za wznowieniem budowy muru granicznego, będącego znakiem rozpoznawczym byłego prezydenta Donalda Trumpa.

Biden zauważył, że skrajni politycy Republikanów traktują fundusze na pomoc dla Ukrainy jak zakładników swojej polityki granicznej. Prezydent zadeklarował gotowość do „znaczących” kompromisów w kwestii granicy, ale stwierdził, że Republikanie nie dostaną wszystkiego, czego chcą. „To muszą być negocjacje” – powiedział.

Pomimo napięć dotyczących nowego pakietu finansowania, USA ogłosiły pomoc dla Kijowa o wartości 175 milionów dolarów z kurczących się środków, które już wcześniej zostały zatwierdzone.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken przekazał, że najnowszy pakiet zbrojeniowy jest jednym z ostatnich, jaki Waszyngton może zapewnić Ukrainie, powtarzając przy tym wezwanie prezydenta, aby Kongres rozpatrzył pilny wniosek o finansowanie.

Źródło: Trybuna.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. LichoNiespi 08.12.2023 13:47

  Bardzo dobra decyzja USA republikanow….$$$$$$ dla ukrainy a gdzie pomoc dla obywatel USA….ukraina ma to na co zasluzyla…

 2. emigrant001 08.12.2023 18:32

  Komuś w USA pozostały rzeszki rozumu:)

 3. replikant3d 08.12.2023 18:55

  emigrant001, oby było takich więcej….

 4. Denisrozrabiaka 08.12.2023 20:12

  I bardzo dobrze! My zapłacimy za USA! – pokażmy im naszą hojność

 5. MistrzSwojejIstoty 09.12.2023 12:45

  Tym czasem USA vetują rezolucje ONZ o wstrzymaniu ognia w Palestynie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.